Hackery nezaměstáváme

Eugene Kaspersky vyvrací mýtus, že nejlepší způsob, jak získat místo v sektoru IT bezpečnosti, je zkusit štěstí na druhé straně barikády.

Hackery nezaměstáváme


Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem bezpečnostních IT řešení pro koncové uživatele. Na řadě velkých trhů je na druhém nebo třetím místě, nicméně stále aspiruje na to, aby se stal globální jedničkou. Na přednášce a setkání s novináři v Praze měl zakladatel firmy Eugene Kaspersky a její CEO řadu zajímavých postřehů ohledně současného stavu IT bezpečnosti.

„Jsou tři druhy lidí: ti první zvednou nalezený mobilni telefon a ptají se, čí je. Ti druzí nalezený telefon strčí nenápadně do kapsy. A ti třetí kradou mobilní telefony z kapes ještě dříve, než je někdo ztratí. My máme zájem jen o ty první.“ Tak odpověděl Kaspersky na dotaz, zda v jeho firmě najdou uplatnění i bývalí hackeři.Vyvrátil tak zažitý mýtus, že nejlepší způsob, jak získat místo v sektoru IT bezpečnosti, je postavit se na druhou stranu pomyslné barikády.

Hrozí útoky na kritickou infrastrukturu

Průmyslové systémy, kritická IT infrastruktura a telekomunikace ‒ to jsou podle Eugena Kasperského dnešní tři nejzranitelnější cíle z pohledu IT bezpečnosti. Za klíčové aktéry ohrožující IT bezpečnost Kaspersky označil kyberzločince, hacktivisty, státní agentury a teroristické organizace.

Ve své prezentaci varoval Kaspersky před kyberterorismem. Nová generace teroristů podle něj bude využívat internet k útokům na kritickou infrastrukturu. Kaspersky při tom odkázal na akční film Smrtonosná past 4, jehož části jsou prý doslova návodem pro podobné akce. „Asi není možné zapnout na všech semaforech zelenou,“ komentoval scény z filmu Kaspersky, „ale rozsvítit tam oranžovou, to už si dovedu představit.“

Finanční motivace není jediná

Velké množství internetových hrozeb, kterým čelí běžní uživatelé, vzniklo kvůli finančním ziskům. Typickým případe je zneužití údajů o platebních kartách. „Tím, že se proti hackerům důsledně nebráníme, tak je vlastně financujeme. Většina nekalých praktik se děje proto, že přinášejí jejich původcům slušnou obživu. Hackeři na takových projektech vyrostou a mohou se stát zajímavými pro to, aby si je najali kyberteroristé,“ komentuje situaci Kaspersky.

Vedle finanční a politické motivace stojí za kybernetickými útoky podle Kasperského často také vojenské zájmy, snaha o poškození pověsti nebo sabotáž. Dokonalá ochrana proti internetovým hrozbám podle zakladatele antivirové firmy není možná. „Náš svět řídí počítače. Závisíme na IT systémech a jsme velmi zranitelní,“ uvedl Kaspersky a situaci ilustroval faktem, že i v počítačích mezinárodní kosmické stanice ISS se nalézají viry, které se tam dostaly prostřednictvím infikovaných USB klíčenek.

Vše již bylo ukradeno

A jak se chrání sám Kaspersky? I on používá kreditní kartu i pro platby online, jde nicméně o tu, na které nejsou velké obnosy peněz. „Na světě už nejsou žádná tajemství, všechno už bylo ukradeno nejméně dvakrát,“ uzavřel Kaspersky.

G+


Úvodní foto: Grayling
Komentáře