Vladek Šlezingr z IBM: Chytřejší obchodování skrývá velký potenciál

Rozhovor s Vladkem Šlezingrem, generálním ředitelem společnosti IBM Česká republika.

Vladek Šlezingr z IBM: Chytřejší obchodování skrývá velký potenciál


Podle analytiků lze v roce 2012 v ČR očekávat opětovné oživení na trhu IT a průměrný růst o 6,8 %. Jaké výsledky očekáváte vy a které faktory se na nich budou podílet?

Situace na trhu s informačními technologiemi by se v tomto roce měla již začít zlepšovat. Firmy jsou si dobře vědomy toho, že IT systémy hrají v jejich fungování klíčovou roli. Každá společnost se dnes potýká s obrovským množstvím dat, se kterým musí pracovat. Zároveň stále více organizací přechází se svým IT systémem do virtualizovaného a cloudového prostředí za účelem snížení nákladů a zvýšení produktivity. Očekávám, že tento trend bude pokračovat i v průběhu roku 2012.

V jaké oblasti svého podnikání vidíte v roce 2012 největší potenciál?

Vladek Šlezingr IBMSfér, které skrývají velký potenciál, je celá řada. Jednou z nich jsou například služby z oblasti tzv. chytřejšího obchodování, Smarter Commerce. Jde o integrovaná řešení, která staví do ústředí zákazníka a unikátním způsobem podporují celý obchodní proces od pochopení trhu, řízení marketingových kampaní přes prodej, dodávku až po servis. Každému zákazníkovi chceme nabídnout to nejlepší možné řešení, na kterém se podílejí jak globální experti, tak velmi důležité místní týmy. Globální zkušenost s místní příchutí, řekl bych. Klíčovými oblastmi jsou pro nás v České republice finančnictví, telekomunikace, prodej a distribuce.

Velký potenciál má také zcela nová produktová rodina „expertních integrovaných systémů“, IBM PureSystems, kterou jsme nedávno představili. Je to v podstatě přelomová technologie, která představuje zásadní krok směrem k nové a chytřejší výpočetní technice. Jde o vyladěnou kombinaci nejnovějších hardwarových a softwarových technologií, které jednoduchým způsobem vyřeší problémy firem s jejich IT infrastrukturou. Toto nové řešení si můžeme představit následovně – box o velikosti standardní domácí ledničky zapojíte do zásuvky, nainstalujete software pro koncové uživatele a můžete začít nový systém okamžitě využívat.

Jaké zajímavé inovace jste ve svém podnikání začali používat v průběhu roku 2011?

Ještě předtím, než se sociální sítě staly účinným nástrojem pro komunikaci mezi jednotlivci, jsme u nás v IBM pro komunikaci uvnitř firmy začali využívat sociální síť IBM Connections. Ukázalo se, že přes sociální síť se našim zaměstnancům komunikuje lépe – efektivněji a rychleji. Jako každou jinou sociální síť ji tak mohou využít jako prostor pro sdílení statusů, odkazů, videí či obrázků a diskuzi nad nimi. Nabízí také detailní informace nejen o zálibách každého uživatele, ale kupříkladu i o jeho pracovním zařazení nebo i projektech, na nichž pracuje.

IBM Connections je navíc obohacena o funkce jako například diskuzní fóra a pracovní skupiny. Obsahuje také nástroj na analýzu diskutovaných témat, trendů a názorů vybraných expertů a mnoho dalšího. Velice dobrým příkladem je nová generální ředitelka IBM Ginni Romettyová, která při svém nedávném nástupu do funkce nasdílela na IBM Connections video, kde prezentovala všem zaměstnancům IBM svou globální vizi, a ukázala tak další směřování využití inovací do nadcházejících let.

Co bude podle vás klíčovou technologií či trendem na tuzemském IT trhu v roce 2012?

Technologie, od které si opravdu hodně slibujeme, jsou již zmíněné expertní integrované systémy PureSystems, pro které se již vžila trefná metafora „expertní ledničky“.

Díky svému škálovatelnému designu PureSystems integruje a optimalizuje všechny kritické komponenty vyžadované v dnešních datových centrech – síťové propojení, storage, serverové řešení a další – a umožňuje tak jejich přehlednější správu. Výsledkem je pak systém, jehož nastavení je velice intuitivní a jehož údržba a úprava může být výrazně levnější. Doba od vybalení přes instalaci až po první spuštění systému navíc zabere pouhé čtyři hodiny.

Klíčové je pro nás jako pro společnost IBM dlouhodobé prosazování naší vize Chytřejší planety, jež je naším strategickým konceptem již čtvrtým rokem. Usilujeme o to, aby lidé, firmy i veřejná správa uvažovali o informačních technologiích jako o nástroji ke zlepšení a zkvalitnění prostředí, v němž žijeme.

Ať už jde o koncept chytřejších budov, měst nebo chytřejších rozvodných sítí, vždy jde o co nejefektivnější propojení již existujícího know-how se zcela novými technologiemi. Příkladem může být právě vyvíjená lithium-vzduchová baterie pro elektromobily za účelem jejich skutečně „chytřejšího“ využití.

Článek vyšel ve speciálu CIO TOP100 ICT společností v ČR. Jeho plnou verzi v PDF si můžete stáhnout zde.


Úvodní foto: © vege - Fotolia.com
Komentáře