Inciativa pro změnu ERP přichází zpravidla z více stran

Na některé otázky ohledně ERP systémů nám odpověděl Martin Válek, generální ředitel Karat Software.

Inciativa pro změnu ERP přichází zpravidla z více stran


CIO Business World: Co je tím nejčastějším motivem pro tak radikální změnu, jako je nasazení IS pro řízení výroby? Odkud zpravidla vychází iniciativa: je to výrobní provoz, vrcholové vedení, finance nebo IT oddělení?

Martin Válek: Zákazníci si od nasazení IS pro řízení výroby slibují zvýšení schopnosti dodat výrobky svým zákazníkům rychleji, s nižšími výrobními náklady, za lepšího využití svých výrobních a lidských kapacit. Potřebu řešení pro řízení výroby si tak většinou uvědomuje jak vedení firmy, tak obchod i vlastní výrobní provoz. Je jen otázkou, kdo je v dané firmě více progresivní, má větší problém z neexistencí takového IS atd.

Lze si představit dilema, zda se má IS přizpůsobit stávajícím firemním procesům, nebo naopak se mají firemní procesy modifikovat tak, aby odpovídaly požadavkům zvoleného informačního systému. Jak se takové situace řeší v praxi?

V praxi se většinou jedná o kombinaci obou přístupů. Pokud firma implementuje kvalitní řešení od partnera, který má zkušenosti a know-how, určitě by měla zvážit návrhy na úpravy svých procesů, které jí budou předloženy. Kromě zlepšení fungování firmy je přínosem také snížení nákladů na pořízení a údržbu IS. Na druhou stranu zcela jistě v každé firmě existují procesy a činnosti specifické, které je nutné dodržet v původním stavu, protože mohou být součástí konkurenční výhody, reagují na výjimečnost dané firmy atd. Potom je vhodné tyto procesy dobře popsat a nechat si předložit návrh na úpravu IS.

Čtěte také:
→ Zájem o software pro řízení výroby jde napříč všemi segmenty
Na dotazy ohledně zavádění systémů pro řízení výroby nám odpovídal Pavel Mařica, obchodní ředitel společnosti DC Concept.
→ Zájem o SaaS roste: kdo je typický zákazník?
Využívání softwaru jako služby – tedy SaaS (software-as-a-service) – je stále populárnějším dílem skládačky možností, které poskytují moderní cloudové technologie. Jak si stojí české firmy na tomto poli?

G+


Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře