Jak zastavit cloudový převrat - 2

Joe Baguley vysvětluje, proč nejsou neoficiální IT výdaje takovou hrozbou, jak si mnoho CIO myslí?

Jak zastavit cloudový převrat


Firmy musí začít aktivně poskytovat svým zaměstnancům požadované služby a zároveň zajistit odpovídající úroveň správy, bezpečnosti a vizibility. Je nezbytně nutné zprostředkovat dialog a bližší spolupráci mezi IT oddělením a ostatními organizačními jednotkami ve společnosti. Zároveň je třeba reagovat na požadavky zaměstnanců a sestavit podmínky pro přístup k produktům a službám, tak aby se minimalizovala nutnost reaktivní IT správy.

Změna rolí

Klíčem k úspěchu je uvědomit si, že role IT se posunula od zajišťování a správy zařízení (počítačů apod.) k poskytování přístupu ke klíčovým aplikacím a datům prostřednictvím libovolných zařízení.

Šéfové informatiky musí správně reagovat na technologický posun a zajistit prostředí, které je bezpečné a plně pod kontrolou IT oddělení, ale zároveň neomezuje svobodu zaměstnanců. Pracovníci musí být schopni činit technologická rozhodnutí a sami si vybrat technologie a služby, které nejlépe poslouží jejich pracovním požadavkům. Pokud firmy dodrží výše zmíněné podmínky, skryté cloudy přestanou být hrozbou pro bezpečnost, správu a compliance a mohou přinést organizacím konkurenční výhodu.

Autor pracuje jako technologický ředitel VMware pro region EMEA.

Čtěte také:
→ Stane se rok 2014 rokem cloudu?
Cloudové služby se stále vylepšují a nabývají na rozsahu. Zlomovým byl, zdá se, již loňský rok, letos by však mohl cloud naplno prorazit v mnoha dalších společnostech a ukrojit si ještě větší část tržního koláče.
→ Zájem o SaaS roste: úspory na prvním místě
Využívání softwaru jako služby je stále populárnějším dílem skládačky možností, které poskytují moderní cloudové technologie. Jak si stojí české firmy na tomto poli?

Úvodní foto: archiv redakce

Vyšlo v CIO Business World 11/2013
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře