Kde jsou všechny IT ředitelky? (2.)

Počet žen na pozici CIO se ve Spojených státech neustále snižuje. Redakce našeho partnerského webu CIO.com prostřednictvím rozhovoru zjišťovala, jaké mají ženy pro dosažení vrcholu na žebříčku IT možnosti, a jaké rady by mohly úspěšné ženy dát jiným ambiciózním ženám s předpoklady na vedoucí pozice.

Kde jsou všechny IT ředitelky? (2.)


Předchozí díl

HC: Mějte cíl a běžte za ním. Vždy si vybírejte skvělé lidi, kteří pro vás budou pracovat. Potom těmto lidem pomožte dosáhnout úspěchu. V rámci své činnosti budujte silná strategická partnerství. Dobrovolně se pouštějte do úkolů mimo vaši specifickou oblast. Pochopte byznys a jeho nástrahy: buďte nejprve obchodník a až potom technolog. Prodejte se v rámci společnosti. Publikujte příběhy vašeho úspěchu a podložte je analýzou.

CIO.com: Existuje optimální obor/stupeň vzdělání, které člověk potřebuje, aby se mohl stát CIO? Podle nedávné zprávy Bílého domu se na „tvrdé“ obory v oblasti vědy, technologie, inženýrství a matematiky (STEM) specializuje méně žen než mužů – a ženy tvoř pouze 25 procent těch, kteří ve STEM oborech potom pracují.

HC: Myslím si, že slušná znalost matematiky a vědeckých předmětů na úrovni střední školy je dobrým záklaem. Budoucí CIO by se měli zajímat o byznys a měli by jej chápat. Proto bude nutný i určitý solidní stupeň znalosti byznysu. (Cousins má MBA, což je vysokoškolský titul z byznysu, pozn. red.) Dvě schopnosti, které mi pomohly v kariéře, jsou finančnictví a marketing. Neprošla jsem si technickou stránkou IT, ale vždycky jsem se obklopovala silně technickými lidmi.

SR: Myslím si, že před lety platilo, že jste museli mít určité pozadí v oblasti analytiky, analýzy, matematiky, vývoje softwaru nebo softwarového inženýrství. Myslím si ale, že už to dnes není taková pravda. Ve zdravotnictví se například CIO stalo mnoho lékařů. A to proto, že tak dobře rozumějí svému byznysu. A chápou potenciál informačních technologií. Jsou ohromně úspěšní bez jakéhokoliv formálního vzdělání v IT disciplínách. Jsem si jistá, že podobně je to i v jiných oborech.

Jestliže jste opravdu skvělý lídr a máte obchodního ducha, potom ten krok do role CIO není vůbec složitý. Nicméně důležitou součástí mé práce je management výrobců, a proto je důležité, abych byla schopna chápat, jaká jsou omezení technologií – je jednoduché nakoupit vyhovující zboží, jestliže dokážete vést smysluplnou konverzaci s jeho výrobci.

CIO.com: Potřebuje člověk k tomu, aby se stal CIO, vysokoškolský titul?

SR: Já mám MBA. Věřím tomu,že mo můj titul pomohl v posunu na příčkách kariérního žebříčku, a že jsem díky němu schopnější vést smysluplnou konverzaci s finančním a výkonným ředitelem u nás ve firmě. Myslím, že moje vzdělání mi pomohlo. Také si myslím, že vysokoškolský titul s určitým popisem poskytuje člověku určitou úroveň důvěryhodnosti. To platí pro téměř všechna odvětví. Nemyslím si, že je to to podstatné, ale určitě to pomáhá.

Pokračování


Úvodní foto: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
Komentáře