Kdo si špionážní nástroje od Hacking Teamu ještě nekoupil…

…tak ten si je teď může stáhnout zadarmo, varuje bývalý hacker Jiří Nápravník před důsledky úniku dat ze známé bezpečnostní firmy.

Kdo si špionážní nástroje od Hacking Teamu ještě nekoupil…


Únik dat z firmy Hacking Team vyvolává diskuse o tom, jak je možné, že takové nástroje měla k dispozici Policie ČR. Další a možná ještě vášnivější diskuse se vedou o tom, koho policejní orgány za pomoci takového nástroji špehovaly, a zda to bylo v souladu se zákony.

Jenže při pohledu na skutečný rozsah problému, jsou diskuse o tom, kam nainstalovala policie Trojského koně vyloženě malicherné. Problém je totiž mnohem vážnější.

Týmů jako je Hacking Team se na internetu pohybuje více než deset. Každý z nich má své know-how, svůj způsob, jak zneužívat objevené slabiny v operačních systémech, prohlížečích, Javě nebo ve Flashi. Společné mají tyto týmy fakt, že si z hackerských nástrojů udělali byznys, a to dobře fungující business. Kdo zaplatí, může si takový nástroj koupit. Touto cestou se k nástrojům pro průnik i do relativně dobře zabezpečených systémů mohly dostávat skupiny podvodníků a hlavně teroristické skupiny. Soukromá konzultační firma má při nákupu hackerského nástroje jednodušší pozici než policie nebo zpravodajská agentura.

Při úniku dat z firmy Hacking Team unikly i zdrojové kódy a informace o nástrojích pro proniknutí do počítačů a sítí. Je to podobná situace jako po objevení viru Stuxnet a zveřejnění popisu jeho architektury. To vedlo následně ke vzniku celé skupiny virů, které Stuxnet přímo kopírovaly nebo které se jeho principy inspirovaly.

Teď je situace mnohem vážnější než v případě zveřejnění architektury viru Stuxnet. Z firmy Hacking Team unikly nástroje pro průniky do počítačů, mobilů a sítí. Mnoho podvodníků a teroristů tak snadno dostává do rukou nástroje a zkušenosti, které jim umožní vytvářet nové pasti na uživatele a připravovat sofistikované útoky na firmy, banky nebo technologické celky. Jinými slovy: kdo z podvodníků si nástroj v minulosti nekoupil, tak si jej mohl po útoku na Hacking Team stáhnout zadarmo.

Diskuse o tam, proti komu naše policie použila hackerský nástroj, je malicherná v porovnání s tím, že stejné a možná i aktuálnější nástroje mají v ruce teroristé po celém světě. V souboji s těmito nástroji běžné bezpečnostní systémy dlouhodobě nestačí a selhávají.

Skutečně fungující obranou by bylo vytvořit v prostředí Internetu nové, bezpečnější prostředí, ve kterém by nebylo možné modifikovat počítačové programy a kde by bylo možné kdykoliv ověřit integritu souboru vydaného autorem a porovnat je s parametry odpovídajícího souboru u uživatele. Ale o tom podrobněji zase příště.


Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře