Máme virtuály a jsme šťastní

Nad léta zamračeným telekomunikačním nebem loni vyšlo slunce. Objevili se virtuální operátoři, navíc v množství nevídaném...

Máme virtuály a jsme šťastní


Nad léta zamračeným telekomunikačním nebem loni vyšlo slunce. Objevili se virtuální operátoři, navíc v množství nevídaném. K tomu pak ještě přibylo dramatické snížení cen neomezených tarifů, takže kdo volá stále, nepřijde o půlku výplaty. Ocitli jsme se v mobilním ráji.

Nebo to není tak prosté? Jak je dobře známo, vydražení nových frekvencí potřebných pro mobilní data podmínil ČTÚ otevřením velkoobchodního trhu v oblasti mobilních komunikací. Vlastně tedy donutil mobilní operátory udělat něco, co sami učinit nechtěli. Ti však udělali lstivý protitah: preventivně si zřídili virtuály, které vlastně žádnými virtuály nejsou. Jsou to firmy spoluvlastněné hlavními operátory (typicky BleskMobil) nebo dokonce zřídily i tarify, které se prezentují jakoby nezávisle až rebelsky (typicky Kaktus). Správný termín pro tyto subjekty je virtuální virtuálové, což zmate úplně každého, a to byl taky účel. Tato první vlna „virtuálů“ dokázala krásně vyluxovat hladový trh, takže až pak přišli operátoři s onou přikázanou velkoobchodní nabídkou, na skutečné virtuály, tedy prodejce telekomunikačních služeb, kteří je velkoobchodně nakoupí a pak maloobchodně prodávají, zbyly jen drobečky.

Virtuál, nevirtuál – není to nakonec jedno? Zákazník volá levně a je spokojen, tak co? Není to tak prosté. Záměr regulátora oslabit pevný domácí oligopol a nechat nezávislé prodejce obsadit asi čtvrtinu trhu naplněn nebyl; situace a i ceny se mohou začít nenápadně vracet do starých kolejí. Ale je tu ještě něco důležitějšího: jak bude vypadat příští bitevní pole, které se jmenuje U mobilních dat.

Budoucnost telekomunikací – alespoň na vyspělých trzích – je totiž docela jasná: volání se stane nezajímavým, rozhodující budou vysokorychlostní mobilní data. Zákazník si za mírný paušál pořídí tlustou mobilní linku standardu LTE a přes ni bude tlačit vše, co potřebuje: hovory, web, hudbu, video, on-line hry či cloudové kancelářské aplikace. Jen „volací“ tarify budou brzy tak zastaralé jako cédéčko v éře empétrojek. Nikdo je nebude chtít. A v datech je ruka operátorů pevná jako dřív. Do této hry nechtějí nikoho pustit; tváří se, že není nic cennějšího než balíček sto megabajtů přenesených dat a že přenést něco takového dá strašnou práci a stojí hrozně peněz.

Schyluje se k poslední bitvě, po datech už nic není: bude se opět regulovat a operátoři se budou bránit. Bude Česká republika za rok či dva evropsky otevřená, nebo opět byzantsky oligopolní?

Autor je jednatelem společnosti Fayn Telecommunications. 


Úvodní foto: © Christoph Plueschke - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 5/2014
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře