Microsoft se chce radikálně změnit, oficiálně to ohlásil Steve Ballmer

Microsoft čelí řadě problémů a hodlá se vzchopit. Šéf firmy to oznámil zaměstnancům v otevřeném e-mailu „One Microsoft“.

Microsoft se chce radikálně změnit, oficiálně to ohlásil Steve Ballmer


Microsoft svého času opanoval desktop a úspěšně pronikal na servery, ale v nové době má problémy. V řadě oblastí neodhadl ani trh ani spotřebitele: podívejme se jen na rozpačité uvedení nových Windows 8 na trh. Po Windows Vista již druhý lapsus, i když na jiné úrovni. Monopolistická arogance bez zpětné vazby od uživatelů se nejnázorněji projevila na odstranění tlačíka Start, které proběhlo systémem Microsoft dal - Microsoft vzal. V době, kdy výpočetní technika neznamená jen PC s Windows, může takový přístup odehnat zákazníky ke konkurenci. Mobilním zařízením už teď vládne zcela jiný systém než Windows.

Navíc se Microsoft začal honit za více zajíci domnívaje se zřejmě, že i v dalších segmentech snadno přebije konkurenci. To se ale nestalo a třeba takový Bing je pomníkem neúspěšného pokusu přetrumfnout Google.

Otázkou je, proč Microsoft již nemá takový tah na branku? Jedna z možných příčin se zřejmě udála, když na místo Billa Gatese nastoupil před třinácti lety Steve Ballmer. Microsoft přestal být firmou, na jejímž vrcholu stojí člověk z „inženýrské“ profese. A to na rozdíl od jiných velkých technologických firem, jako jsou Google, Facebook nebo Apple.

Ve svém memorandu Jeden Microsoft nastiňuje Steve Ballmer nový směr, který by měl představovat především konsolidaci obchodních a technologických cílů. Nově by měla mít jednotnou strategii celá firma - ne jen její jednotlivé divize. Posílit by se měla výroba hardwaru tak, aby Microsoft byl dodavatelem funkčních zařízení. To je ostatně cesta, kterou začaly - byť se zpožděním - již tablety Surface. Technologické výhody jsou zjevné, ostatně je to strategie, kterou má konkurenční Apple již od začátku.

Změna se bude týkat desítek tisíc zaměstanců Microsoftu. Součástí změn je i reorganizace firmy a škatulata na postech vedoucích pracovníků. Změny ale zatím neznamenají, že by se Microsoft odřízl od méně úspěšných projektů, jak to již analytici nějakou dobu doporučují.

Čtěte také:
→ Hospodářské výsledky Microsoftu nesplnily očekávání, akcie poklesly

→ Microsoft by měl prodat Bing. A stejný názor mají analytici i na Xbox

G+


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře