Na Samsung Galaxy Nexus nepůjde dát Android 4.4, uživatelé protestují

Máme si snad kupovat nový mobilní telefon každých 18 měsíců?

Na Samsung Galaxy Nexus nepůjde dát Android 4.4, uživatelé protestují


Na dva roky starém smartphonu Samsung Galaxy Nexus nejpůjde upgradovat systém na poslední verzi, tedy na dlouho očekávaný Android 4.4 KitKat. Google ostatně přímo ohlásil, že KitKat je určen jen pro zařízení, která nejsou starší 18 měsíců. Uživatelům poměrně rozšířeného telefonu Galaxy Nexus se to samozřejmě nelíbí a již začali sbírat podpisy na petici, jejímž adresátem bude Sundar Pichai z mobilní divize Googlu.

Problém přitom není na straně vlastností samotného hardwaru, podle všeho by Galaxy Nexus měl mít na běh poslední verze Androidu dostatečný výkon. Problém je jinde. Update na novou verzi systému se v případě Androidu neobejde bez spolupráce s výrobci hardwaru, a to nejen s tím, kdo finální výrobek smontoval. Často je potřebná i spolupráce s výrobci originálních komponent, a to třeba včetně výrobce procesoru.

A výrobcům se do podpory starších zařízení, která už jednou prodali a ze kterých již nemají další příjem, moc nechce. Často se to týká nejen update na novou verzi, ale také bezpečnostního záplatování verzí starších. Už se diskutuje o podobném bezpečnostním problému, který se týká chytrých televizí napojených na internet. Zde se totiž přímo předpokládá, že výrobci budou nechávat své systémy bez updatu firmwaru, který by obsahoval bezpečnostní záplaty.

V případě Androidu navíc vydání nové verze současně představuje skokový nárůst rizika pro bezpečnost verzí předchozích. Android je totiž otevřený systém, ve které je možné ve zdrojovém kódu dohledat provedené záplaty. Z nalezených oprav pak hackeři mohou zpětně usoudit, proti jakému potenciálnímu nebezpečí záplata chrání, a mohou pak navrhnout odpovídající exploit pro starší verzi. Nejedná se přitom o teoretickou možnost, ale o skutečnou praxi a nová ohrožení starších bezpečnostních nedostatků se objevují již několik dnů po vyjití nové verze.

Možná se jedná o oblast, kterou trh nevyřeší. Nějaký regulátor by měl stanovit zákonnou povinnost zajišťovat po určitou dobu, která odpovídá životnosti zařízení, minimálně bezpečnostní aktualizace.

Čtěte také:
→ Nový Android 4.4 KitKat je tu, nezapomeňte na rizika opominutého updatu

 

G+


Úvodní foto: © Christoph Plueschke - Fotolia.com
Komentáře