Objem poptávek po ERP systémech oproti roku 2014 významně vzrostl...

...říká Pavel Bláhovec, ředitel obchodu IFS Czech.

Objem poptávek po ERP systémech oproti roku 2014 významně vzrostl...


CIO Business World: Rok 2015 je ve znamení hospodářského oživení, a to nejen v oblasti IT. Projevilo se to i v reálných poptávkách po ERP systémech?

Pavel Bláhovec: Zcela jistě, objem poptávek oproti roku 2014 významně vzrostl a plně to odráží vyšší výkon ekonomiky.

Cítíte, zda je v nějakém segmentu tuzemské ekonomiky relativně vyšší zájem o nová nebo inovovaná ERP řešení?

Obecně zákazníci žádají inovace napříč všemi oblastmi ERP řešení, ale současně požadují ověřená řešení.
 
Požadují zákazníci systémy ERP s podporou mobility? Vyžadují specializované aplikace, nebo vystačí s webovým přístupem?

Webový přístup je standardní součástí pro specifické úlohy, ale mobilní aplikace nedokáže nahradit. Ačkoliv webové aplikace na mobilních telefonech mohou poskytnout velmi širokou funkcionalitu, s nativními mobilními aplikacemi se dosahuje lepší uživatelské zkušenosti a navíc podporují pro určité procesy offline práci. Proto jsou vedle webových aplikací vyžadovány.

Mění se podle vás poměr klasických "on-premise" ERP systémů a informačních systémů poskytovaných přes cloud? Jakým tempem?

V zahraničí, především v severní Americe ano, ve střední Evropě v segmentu středně velkých a velkých firem zatím velmi pomalu. Evropští zákazníci jsou obecně konzervativnější, proto je zde nástup cloudu pomalejší.

Jak funguje ERP v dnešním globalizovaném světě? Umíte vyhovět podmínkám účetních standardů a legislativy v jiných zemích? Máte svůj vlastní ERP produkt, který prodáváte i na zahraničních trzích a na kterých?

Ano, pro IFS představuje podpora globálních firem jeden z hlavních směrů. V tuto chvíli podporují IFS Aplikace více než 60 účetních legislativ (zemí) a jsou přeloženy do 22 jazyků. IFS Aplikace se prodávají na všech kontinentech, dokážeme tedy podpořit globální podnikání každé firmy.

Jak se vaši zákazníci zajímají o bezpečnostní rizika (především ztráty nebo úniku dat)?

Řešení bezpečnostních rizik považují zákazníci u moderních mezinárodních systémů jako samozřejmost. IFS Aplikace jsou postaveny na robustních standardech databází a aplikačních serverů Oracle. Obsahují tak nejmodernější technologie zabezpečení a řízení rizik.

Máte zkušenosti (pozitivní nebo negativní) s open-source ERP systémy?

Zákazníci nerozlišují, jestli je systém open-source nebo proprietární software. Zákazníci požadují, aby byly zajištěny inovace, budoucí vývoj a podpora, a rozlišení open/proprietární je zcela nepodstatné. Výhoda open source systémů je v možnosti rozvoje vlastními zdroji zákazníka. Ovšem, zákazníci se v současné době zaměřují na svůj core business a zcela výjimečně se pouští do vlastního vývoje. Naopak pravidelně se setkáváme se zeštíhlováním IT oddělení a omezování vlastního vývoje.


Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře