Cloud ohrožuje svobodu softwaru

Tvrdí to alespoň akademik a bývalý vedoucí linuxového projektu Debian Stefano Zacchiroli. Veřejné cloudové služby totiž stále větší měrou izolují uživatele od reálné výpočetní kapacity, kterou využívá, ohrožují jeho kontrolu nad příslušnými procesy a představují tak nebezpečí pro svobodu softwaru.

Cloud ohrožuje svobodu softwaru


Všechny modely cloudových služeb podle Stefana Zacchiroliho představují stejné riziko související s přesunem výpočetních procesů ze zařízení uživatele na vzdálené zařízení. Vše od základních aplikací jako je e-mail a kancelářské nástroje po televizi a hry je poskytováno z uzavřených ekosystémů jako je Google, Netflix nebo Steam. Jinými slovy, důležité činnosti, které probíhaly na počítači vlastněném uživatelem, nyní probíhají na počítačích někoho jiného a nedostatek kontroly vydává uživatele napospas provozovatelům těchto uzavřených ekosystémů.

K hrozbě ze strany cloudu paradoxně dochází v době, kdy se svobodný a otevřený software těší nebývalé popularitě mezi mnoha firmami, které samy naopak nabízí pouze uzavřené ekosystémy. Svobodný software nalézá uplatnění skutečně všude – webové servery, internetové prohlížeče a mobilní zařízení jsou jej plné, avšak jak poznamenává Zacchiroli, svobodný a otevřený software „vítězí ve válce, která přestává být pro svobodu softwaru relevantní.“

Budoucnost však nemusí být černá. Určitá změna v cloudovém modelu by mohla svobodě softwaru významně prospět. Federalizované cloudy, do nichž uživatelé vloží vlastní zařízení a budou v nich provozovat svůj software, buď sami nebo ve spolupráci s dalšími uživateli, by mohly být cestou, jak získat výhody cloudu bez ztráty kontroly nad výpočetními procesy.

Jednou z prvních vlaštovek v tomto smyslu je například projekt FreedomBox, což je svobodný software, který každému umožňuje jednoduše a bezpečně provozovat vlastní e-mailové, komunikační a sociální servery. Podle Zacchiroliho by tento způsobem měl být základní volbou, nikoli okrajovou záležitostí pro nadšence.


Úvodní foto: Ralf.trainen via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Komentáře