SaaS zažívá prudký nárůst zájmu - 2

O perspektivách cloudových služeb jsme hovořili s Petrem Loužeckým, ředitelem Centra sdílených služeb Algotech.

SaaS zažívá prudký nárůst zájmu


Zjednodušeně řečeno,  koncový uživatel  potřebuje znát jen web adresu aplikace, kterou používá, své uživatelské informace a jedno číslo na servisní podporu.  To vše platí z jakéhokoliv počítače či chytrého zařízení, odkudkoliv na světě.

Zaznamenali jste případ, kdy se cloudové řešení u nějaké firmy neosvědčilo a nastal návrat ke klasickému řešení?

O takovém případu jsem zatím neslyšel, na druhou stranu jsou již případy, kdy firmy přecházejí od jednoho poskytovatele k jinému z důvodu nespokojenosti, proto je výběr poskytovatele velmi důležité nepodcenit a nedat jen na nejnižší cenu. 

Jaké jsou hlavní obavy zákazníků před přechodem na cloudová řešení? Jsou některé z nich oprávněné?

Dostupnost a bezpečnost jsou častými tématy.  Z principu je cloud řešení od většího poskytovatele bezpečnější a dostupnější než systémy provozované takzvaně „doma“. Větší a velká centra mají provoz vždy jištěn pomocí redundance všech klíčových komponent i zdrojů.  Využívají více poskytovatelů konektivity na různých technologiích, elektrická energie je přiváděna vícečetně a je jištěna několika principy záložního napájení. Do často zmiňované bezpečnosti jsou investovány velmi významné částky a činí nemalou část provozních nákladů poskytovatele, ať už se jedná o fyzické zajištění centra, elektronické zabezpečení bezpečnosti dat pomocí firewall či jiných technologií nebo neméně důležité procesní bezpečnosti, která vyžaduje například rozdělené role, a tím zvyšuje personální nároky na počty zaměstnanců.  U lokálních týmů IT pracovníků a lokálních technologií je tato úroveň dosahována jen velmi zřídka, obvykle jen u finančních institucí.  Zde bych opět zdůraznil důležitost volby poskytovatele. Ostražitost je zde na místě.

Čtěte také:
→ Stane se rok 2014 rokem cloudu?
Cloudové služby se stále vylepšují a nabývají na rozsahu. Zlomovým byl, zdá se, již loňský rok, letos by však mohl cloud naplno prorazit v mnoha dalších společnostech a ukrojit si ještě větší část tržního koláče.
→ Zájem o SaaS roste: obava ze závislosti
Využívání softwaru jako služby – tedy SaaS – je stále populárnějším dílem skládačky možností, které poskytují moderní cloudové technologie. Jak si stojí české firmy na tomto poli?

Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře