Společnosti Microsoft a Samsung se dohodly na smíru ve sporu o poplatky za využití patentů

Společnosti Microsoft a Samsung Electronics urovnaly spor o placení licenčních poplatků za využití patentů, avšak podrobnosti dohody nezveřejnily. Samsung údajně hrozil, že nebude platit licenční poplatky, protože Microsoft porušil smlouvu akvizicí Nokie.

Společnosti Microsoft a Samsung se dohodly na smíru ve sporu o poplatky za využití patentů


Společnost Microsoft loni zažalovala Samsung za porušení podmínek licenční smlouvy. Microsoft tvrdí, že operační systém Android od Googlu porušuje řadu jeho patentů a žádá výrobce zařízení s OS Android, aby s ním podepsali licenční smlouvy. Zatím tak učinily mimo jiné společnosti Samsung, HTC, ZTE, LG Electronics a Hon Hai.

Když Microsoft v září 2013 oznámil akvizici společnosti Nokia, Samsung prohlásil, že tím dojde k porušení některých ustanovení licenční smlouvy a nezaplatil licenční poplatky. Nakonec s měsíčním zpožděním zaplatil roční poplatek přesahující 1 miliardu USD, avšak odmítl zaplatit úroky z prodlení ve výši zhruba 7 milionů USD.

Microsoft ve své žalobě obvinil Samsung, že vyhrožoval zadržením plateb na další roky, i když původně souhlasil s placením licenčních poplatků Microsoftu po dobu sedmi let za užití patentovaných technologií v chytrých telefonech a tabletech s operačním systémem Android.

Samsung následně vyvolal arbitrážní řízení. Tento týden však došlo k průlomu a znesvářené společnosti vydaly společné prohlášení, v němž oznámily ukončení sporu jak před soudem, tak v arbitráži. Podrobnosti dohody však zatím tají.

Původní smlouvy mezi oběma společnostmi upravovaly také možné úhrady marketingových nákladů společnosti Samsung v souvislosti s vývojem chytrých telefonů a tabletů s operačním systémem Windows od Microsoftu.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Patentové spory Applu a Googlu skončily dohodou
Tyto spory se týkaly především smartphonů a táhly se již několik let. Google se do nich dostal po akvizici mobilní divize společnosti Motorola.
→ Manažeři Samsungu možná měli přístup k tajným informacím Applu
Právníci Samsungu možná poskytli svým klientům přístup k vysoce důvěrným informacím, jako jsou smlouvy Applu o licencování patentů s Nokií, Sharpem a Philipsem. Vyplývá to ze soudního dokumentu.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.


Úvodní foto: © rangizzz - Fotolia.com
Komentáře