Svobodný internet není samozřejmostí

Čas od času k nám proniknou údaje týkající se omezování svobody internetu z Číny, Íránu nebo Sýrie. Cenzura informací, strašák svobodné společnosti, se však stále citelněji dotýká i „civilizovaného“ západu.

Svobodný internet není samozřejmostí


Někde na vládu působí jako červený hadr na býka slovo politika, jinde třeba porno. Mantrou představitelů evropských zemí a USA je však nejčastěji boj proti terorismu nebo distribuci ilegálního softwaru. Ať už je vnější nepřítel jakýkoliv, dokážou proti němu země bojovat tak účinně, že zároveň utlačují základní práva na svobodu slova a informací vlastních obyvatel.

A tak Velký bratr (ať už si pod tím označením představíme kohokoliv) šmíruje chování občanů na internetu, vypichuje lokálně nevhodná slova, sleduje podezřelé, kteří se provinili jen tím, že něco napsali, rozšířili nebo dokonce vyhledali, chce odposlouchávat Skype (Francie, Německo) nebo už ho intenzivně odposlouchává (Čína a kdovíkdo ještě) nebo například blokuje osobní blogy či videa na YouTube (případně rovnou celý server).

U nás v tomto směru prozatím oficiálně platí, že co není zakázáno, je povoleno. Takové štěstí ale nemají třeba v Myanmaru (Barmě), kde to platí naopak. Místní úřady předem schvalují stránky, na něž obyvatelé země mohou přistupovat, a navíc internetové kavárny musejí povinně odesílat pravidelné screenshoty obrazovek vládním úřadům ke kontrole. Alespoň to tak fungovalo donedávna.

Vláda v Myanmaru však v posledních měsících přistoupila k určité reformě. Podle jednoho příspěvku na webu Komise na ochranu novinářů (CPJ) z letošního února sice cenzura v zemi postupně slábne, na druhou stranu „vládou sponzorovaní útočníci“ (citace varovných zpráv od Googlu) dělají kybernetické útoky na novináře. Google žurnalistům napsal, že „mají za to, že se státem sponzorovaní útočníci mohou snažit zkompromitovat váš účet nebo počítač“.

Kyber útoky související s cenzurou však mohou mít i prozaičtější podtext, jak se o tom loni v květnu přesvědčili občané Íránu a Sýrie, kteří chtěli cenzuru obejít. Program Green Simurgh pro přesměrování na americké servery, který do té doby používali, totiž obsahoval keylogger, tedy druh malwaru pro vzdálené sledování uživatelské aktivity pomocí zápisu z klávesnice. Tomu se říká vyhánění čerta ďáblem. Mimochodem malware byl registrován na entitu nacházející se údajně v Saúdské Arábii.

Ať už se tedy nacházíte kdekoliv a nechcete, aby vás vláda nebo kdokoliv jiný sledoval, využívejte osvědčenou metodu, jako je například virtuální privátní síť TOR (The Onion Router) neboli „cibule“, která byla úspěšně vyzkoušena například novináři v taktéž cenzurovaném Egyptě. Návod na nastavení TOR naleznete například na webu českého PC Worldu.

Úvodní foto: © fotomek - Fotolia.com

Vyšlo v CIO Business World 6/2013
Časopis lze koupit se slevou 20 %

Komentáře