Třetina uživatelů tabletů loni ze svého mobilního zařízení také tiskla

Na otázky ohledně podnikového tisku nám odpověděla Zuzana Babická, Senior Research Analyst ve výzkumené společnosti IDC CEMA.

Třetina uživatelů tabletů loni ze svého mobilního zařízení také tiskla


CIO Business World: Předpokládáte, že se v oblasti podnikového tisku v roce 2015 odehraje nějaká významná změna (např. v oblasti technologií, byznysu, přístupu zákazníků atd.)?

Zuzana Babická: V roce 2015 zásadní zvrat v podnikovém tisku neočekáváme, odhlédneme-li od prudkého nástupu 3D tiskáren, které s kancelářským tiskem příliš nesouvisí. Trendy, které v posledních letech pozorujeme, nabírají však na intenzitě. Jedná se především o neustálou snahu ušetřit na tisku, ať už prostřednictvím konsolidace tiskových zařízení do více či méně robustních multifunkcí nebo přechodem k neoriginálním tonerům či optimalizací tiskové a dokumentové infrastruktury. Obdobně jako v jiných oblastech IT, se trh tiskových a dokumentových řešení také vyvíjí ve směru upřednostňování mobility, využití cloudu a efektivní správy dat.

Jedním z trendů současnosti je mobilita. Jaká je podle Vás aktuální situace v mobilním tisku? Jaké jsou nejčastější problémy, které je nutno řešit v souvislosti se soukromými zařízeními uživatelů (BYOD)?

Dle našeho výzkumu v regionu CEMA (střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika), tiskla v roce 2014 téměř pětina uživatelů chytrých telefonů a třetina uživatelů tabletů ze svého mobilního zařízení. Očekáváme, že se v následujících letech bude nadále zvyšovat počet uživatelů, kteří budou mobilní tisk využívat, jelikož nabídka zařízení umožňující mobilní tisk neustále roste. V souvislosti s BYOD je nutné řešit především bezpečnostní rizika.

Jak se v poslední době vyvíjí zájem o outsourcing tiskových řešení a systémů?

Poptávka po tiskových službách v ČR roste, a to jak po servisních a materiálových smlouvách na jednotlivá zařízení, tak po komplexních projektech optimalizace tiskového prostředí a řízení oběhu dokumentů. Tiskové služby nejsou pouze doménou velkých korporací, jsou stále více přijímány i ve veřejném sektoru a i malé a střední podniky objevují jejich výhody. Rostoucí zájem o tiskové služby se především odvíjí od klesající průměrné ceny za vytištěnou stranku. Podle předběžných výsledků rostl trh tiskových služeb v roce 2014 asi 10% tempem a obdobný vývoj očekáváme i v letošním roce.

Pozorujete u svých zákazníků snižující se spotřebu papíru? Lze to alespoň hrubým odhadem kvantifikovat?

Ano, po stagnaci v roce 2012, počet vytištěných stran v českých domácnostech a kancelářích v roce 2013 meziročně poklesl. Dle předběžných výsledků, klesly meziročně vytištěné stránky i v roce 2014, a to zhruba o 3 %.

Je snížení spotřeby papíru - podle vás - způsobeno úsporami (např. netištěním zbytných dokumentů), nebo firmy ve větší míře využívají elektronického oběhu dokumentů?

Domníváme se, že se na tomto trendu zásadním způsobem podílí oba zmíněné faktory.


Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře