Zákaznické portfolio roste - 2

České firmy začaly „zvedat hlavu“, zvýšený zájem je znát i na trhu IT služeb a produktů, říká obchodní ředitelka OKsystem Jana Benáková.

Zákaznické portfolio roste


Vloni jste se pustili do mobilního byznysu a uvedli jste na trh aplikaci Babel umožňující zabezpečené zasílání textových zpráv. Kolik uživatelů si Babel již instalovalo?

Pustili jsme se jak do vývoje mobilních aplikací na zakázku – máme již za sebou úspěšné zakázky a spokojené klienty – tak i do vývoje vlastních mobilních aplikací. Mezi naši vlajkovou loď bezesporu patří Babel. Počet uživatelů této aplikace počítáme v tuto chvíli na desítky tisíc, z toho přibližně dvě třetiny jsou uživatelé na platformě iOS (iPhone a iPad – pozn. red.) a třetina na zařízeních s operačním systémem Android. Letos v létě spouštíme profesionální verzi Babel Business Edition, která posunula funkčnost dopředu: umí fungovat on-line i off-line, na datovém připojení i přes SMS, umí šifrovat přílohy a centrálně distribuovat a synchronizovat veřejné klíče uživatelů. Babel Business Edition je jediné řešení na trhu, které dává celou infrastrukturu do provozu a správy firem. V době Edwarda Snowdena nelze spoléhat na bezpečnost komunikace, založenou na cizích serverech hostujících komunikaci stovek milionů uživatelů – to je příliš lákavý cíl.

Jak se mění prostředí obchodování s IT službami a softwarem v čase?

Klienti jsou náročnější na funkcionalitu softwaru i na služby. Náročnější jsou ale i na služby související s následnou podporou. Požadují nejen kvalitu, servis a dostupnost, ale také osobní přístup. Čím dál více našich zákazníků chce znát osobně pracovníka technické podpory, případně celého týmu, který se o klienta stará.

Předloni otevřel OKsystem pobočku v New Yorku, s čím se vám dosud podařilo prosadit na americkém trhu a jaké máte plány v Severní Americe?

Trh v USA je náročný a vysoce konkurenční, přesto se nám již podařilo uskutečnit několik zakázek v oblasti vývoje mobilních aplikací. Na americkém trhu je velký potenciál pro skutečně rozsáhlé instalace Babel Business Edition, což nám potvrzují výsledky několika pilotních instalací.

O IT se traduje, že je to byznys mužů. Kolik procent zaměstnanců OKsystem jsou ženy? Je pro vás jako vysoce postavenou manažerku těžké prosadit se ve světě, který řídí převážně muži?

Myslím, že jsme na tom v porovnání s jinými IT firmami dobře, pracuje u nás 30 procent žen. A mé postavení? Nemyslím si, že je to těžké. Je to jako v každém oboru. Vždy záleží na dotyčné ženě a společnosti, ve které pracuje – jak dokáže skloubit pracovní život s rodinným. Ne všechny ženy toto chtějí obětovat. Ale znám spoustu žen, které pracují na vyšších pozicích v IT firmách, tak to asi těžké není (smích).

Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře