4 důvody, proč nedokážete skončit s Facebookem

Možná jste to také zažili – slibovali jste si, že s Facebookem (nebo jinou sociální sítí) nestrávíte už ani minutu a stejně jste se k ní posléze vrátili. Nová studie Cornellovy univerzity vysvětluje, proč není snadné sociální sítě opustit.

4 důvody, proč nedokážete skončit s Facebookem


Unavují vás fotografie přátel, jejich dětí, psů a koček. Unavuje vás nekonečná přehlídka selfíček. Unavují vás politické žvásty. Slibujete si, že už nikdy více, ale stejně vám to nedá a do sociální sítě se znovu a znovu vracíte, abyste si přečetli, co si „přátelé“ myslí o posledním ligovém zápasu nebo abyste se podělili o veselé fotky z firemního večírku.

Závislost na sociálních médiích nemusí vzbuzovat takové výčitky svědomí, uvědomíte-li si, že v tom nejste sami.

Výzkumníci z Cornellovy university vydali studii, která ukazuje, že opustit sociální sítě jako Facebook je nesnadné. Studie vychází z 5000 průzkumů mezi lidmi, kteří se pokoušeli skoncovat s Facebook po dobu alespoň 99 dní a nepodařilo se jim to. Účastníci byli dotazování v 33., 66. a 99. den studie s cílem zjistit jejich náladu a pocity během období, které výzkumníci nazvali „sociálněsíťovou odvykací kůrou“.

Vědci nalezli čtyři hlavní faktory, proč se někteří lidé nedokáží do sociální sítě nevrátit:

  • Vnímaná závislost: U lidí, kteří do studie vstupovali s představou, že Facebook vyvolává závislost, byla vyšší pravděpodobnost návratu do sítě.
  • Nálada: Účastníci, kteří měli dobrou náladu, byli výrazně méně náchylní k návratu na Facebook. Sociální sítě byly naopak výrazně lákavější pro účastníky se špatnou náladou.
  • Důvod užívání Facebooku: Lidé, kteří se domnívají, že na Facebooku přichází o soukromí, se vrací méně často než ti, kteří vnímají Facebook jako místo setkávání s přáteli a rodinou a jako místo, kde mohou ovlivňovat, jak je ostatní vnímají.
  • Nedostatek jiných sociálních sítí: Lidé, kteří nepoužívají jiné sociální sítě, např. Twitter nebo Instagram, mají výrazně větší tendenci se na Facebook vrátit.

Výzkumná studie Cornellovy univerzity ale také odhalila, že mnoho z těch, kdo se po abstinenci na Facebook vrátili, změnili svůj přístup k sociální síti – zredukovali seznam přátel, odinstalovali aplikaci z telefonu nebo omezili čas, který na stránkách tráví.

Autoři studie zároveň poznamenávají, že Facebook má i důležité společenské funkce, protože v některých případech slouží jako jediný způsob komunikace a udržení kontaktu v určitých skupinách lidí.


Úvodní foto: © maxkabakov - Fotolia.com
Komentáře