Chytrá zařízení k nošení na těle způsobí strmý nárůst objemu mobilních dat

Rychle stoupající obliba zařízení k nošení na těle, tzv. wearables, podle odborníků společnosti Cisco povede do pěti let k prudkému nárůstu mobilního datového provozu, z něhož zhruba 90 % připadne na cloudové služby jako je Netflix, Spotify nebo YouTube. Těšit se můžeme zároveň na rychlejší mobilní přístup k těmto službám, a to průměrnou rychlostí 4 Mbit/s.

Chytrá zařízení k nošení na těle způsobí strmý nárůst objemu mobilních dat


Společnost Cisco předpovídá, že v roce 2019 bude na světě 578 milionů chytrých zařízení k nošení na těle. Jedná se o více než pětinásobek loňského počtu, avšak objem dat přenášených těmito zařízeními vzroste osmnáctinásobně, i když část přírůstku připadne na chytré telefony.

Některá chytrá zařízení jako jsou například hodinky Apple Watch, které mají přijít na trh letos v dubnu, vyžadují k přenosům dat propojení s chytrým telefonem. Avšak takováto zařízení měsíčně v průměru generují šestkrát více dat než běžný chytrý telefon. Extrémním případem jsou kamery GoPro, které při živém přenosu každou minutu odesílají okolo 5 MB dat přes mobilní připojení.

Celkový globální objem bezdrátově přenášených dat loni dosáhl 30 exabytů. Během pěti let by měl podle společnosti Cisco stoupnout přibližně desetinásobně na 292 exabytů. Pro představu, taková by zhruba byla celková velikost dat, pokud by každý obyvatel zeměkoule denně po celý rok zveřejňoval dvě videa na YouTube nebo 23 fotografií na Instagramu.

Počet mobilních připojení v roce 2019 podle předpovědi dosáhne 11,5 miliard, z čehož 8,3 miliard připadne na osobní mobilní zařízení jako jsou chytré telefony, tablety a přenosné počítače. Zbývající 3,2 miliardy připojení bude představovat komunikace mezi zařízeními, tzv. machine-to-machine (M2M), kam Cisco řadí i zařízení k nošení na těle včetně chytrých hodinek, kamer, tréninkových měřičů, zařízení pro sledování zdravotního stavu apod.


Úvodní foto: © Photosani - Fotolia.com
Komentáře