Cisco předpovídá strmý nárůst objemu mobilních dat do roku 2020

Podle odhadů vzroste během příštích pěti let objem mobilních dat osminásobně, což bude mít zásadní dopad na podnikové IT z hlediska náročnosti správy, nákladů a zajištění bezpečnosti.

Cisco předpovídá strmý nárůst objemu mobilních dat do roku 2020


Společnost Cisco předpovídá, že v roce 2020 dosáhne objem mobilních dat 367 exabytů oproti 44 exabytům v roce 2015, přičemž na chytré telefony připadne přes 80 % globálního mobilního datového provozu. Odhadovaný objem dat odpovídá zhruba 81 bilionům fotografií v MMS zprávách, tedy jako by každý člověk na zeměkouli denně po celý rok posílal 28 obrazových MMS. Přepočíst lze také  na 7 bilionů video klipů, např. na YouTube, což odpovídá více než 2,5 vido klipům denně na každého obyvatele planety po dobu jednoho roku.

Podpora rostoucího počtu mobilních pracovníků a jejich zařízení včetně tzv. nositelné elektroniky a dalších inteligentních zařízení, která stále větší měrou spoléhají na přenos mobilního videa, přidělává starosti IT manažerům.

Podle jiného výzkumu, taktéž zveřejněného v uplynulých dnech, vynakládají americké firmy na podporu mobilního zařízení u každého zaměstnance ročně v průměru částku odpovídající v přepočtu okolo 44 tisíc korun.

Podle studie se jedná o více než dvojnásobek toho, co IT manažeři obvykle očekávají, protože částka zahrnuje i skryté náklady. Ve skutečnosti celkové náklady na vlastnictví u mobilních zařízení zahrnují platby operátorům (48 % celkových nákladů), hardware (21 %), IT zdroje (15 %), další služby (10 %) a zabezpečení (6 %).

Růst počtu mobilních zařízení a objemu příslušných dat povede ke zvyšování nákladů souvisejících s bezpečnostními riziky. Většina dotázaných podniků v průzkumu uvedla, že vynakládá dvakrát více prostředků na řešení případů narušení bezpečnosti mobilních zařízení než na samotný bezpečnostní software.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © peshkova - Fotolia.com
Komentáře