Google zakázal doplňky Chrome z jiných zdrojů než z vlastního obchodu

Google provedl poslední krok několikaletého plánu uzavřít Chrome doplňkům pocházejícím z aplikačních repozitářů třetích stran kvůli zneužívání nedostatku v pravidlech. Google nyní začal vyžadovat, aby veškerá rozšíření všech verzí prohlížeče Chrome v operačním systému Windows pocházela z obchodu s aplikacemi Chrome Web Store, který je oficiálním distribučním kanálem pro doplňky, aplikace a témata pro prohlížeč Chrome a operační systém Chrome OS. Pro Chrome pro OS X budou stejná omezení platit od července.

Google zakázal doplňky Chrome z jiných zdrojů než z vlastního obchodu


Již v květnu 2014 Google zablokoval většinu rozšíření, ale umožnil vývojářům omezení obcházet, protože kanál „dev“ byl z této politiky vyňat, na rozdíl od kanálů „beta“ a „stable“.

Bohužel se stávalo, že škodlivý software nutil uživatele využívat vývojový kanál k instalaci nechtěných neoficiálních doplňků. Postiženým uživatelům zůstala v prohlížečích škodlivá rozšíření z kanálu, který si nezvolili.

Podniky mohou svá rozšíření v obchodu skrýt před veřejností, nebo využívat skupinové politiky a nabízet rozšíření svým pracovníkům z vlastních serverů. Vývojáři  přitom budou nadále schopni iniciovat instalace ze své webové stránky, ale pouze za předpokladu, že doplněk je zároveň k dispozici v obchodu.

Google postupně zpřísňuje podmínky pro doplňky již téměř tři roky. Tvrdí, že neschválená a škodlivá rozšíření vedou ke stížnostem uživatelů a jsou hlavní příčinou problémů s prohlížečem Chrome.

Politika pevné ruky se vyplácí: od chvíle, kdy Google poprvé začal omezovat možnosti instalace z jiných zdrojů než ze svého aplikačního obchodu, zaznamenal 75% pokles u žádostí o pomoc při odstranění nechtěných doplňků.

Ne u všech se však snaha Googlu řešit problém škodlivých doplňků tímto způsobem setkává s pozitivním ohlasem. Někteří uživatelé si stěžují, že Google v podstatě kopíruje mnohokrát kritizovaný striktně uzavřený ekosystém zařízení a aplikací společnosti Apple.

Google se brání – prý by upřednostnil otevřenost, nebýt tvůrců škodlivého softwaru, kteří ji zneužívají a útočí na uživatele, které Google musí následně chránit zaváděním restriktivnější politiky.


Úvodní foto: archiv redakce
Komentáře