On-line video jako výzva a nástroj efektivního marketingu

On-line video je v komunikaci se zákazníky stále důležitější a poměrně rychle se dostává na výsluní – šéfové YouTube a podobných serverů si mohou mnout ruce. A možná je načase, abyste o implementaci videa do marketingové a propagační strategie vaší firmy popřemýšleli i vy.

On-line video jako výzva a nástroj efektivního marketingu


Jestliže byl content marketing obecně jedním z nejžhavějších trendů loňského roku, letos to bude nejspíš stejné, s tím rozdílem, že důraz bude kladen především na obsahový marketing prostřednictvím on-line videa. Nastupující trend přitom nejlépe dokládají výsledky nejrůznějších průzkumů.

Video na internetu táhne

Kupříkladu ze studie společnosti Content Marketing Institute vyplývá, že ve Velké Británii již využilo video k propagaci prostřednictvím content marketingu celých 76 % obchodníků. Pětašedesát procent z nich tak přitom během loňského roku učinilo za pomoci serveru YouTube. Ten je i díky tomu čtvrtým nejvyužívanějším kanálem pro obsahový marketing – hned po Facebooku, Twitteru a LinkedIn.

Popularitu videa dokládají informace z dalších částí světa: v USA 72 % obchodníků využívá YouTube jako distribuční kanál pro sdílení obsahu, on-line video je podle nich třetím nejefektivnějším komunikačním kanálem (po osobním setkání a newsletteru). Asi tedy nebude žádným významným překvapením, že jak ve Velké Británii, tak ve Spojených státech má většina dotazovaných společností – 60 % v USA, 56 % ve Velké Británii – v plánu během letošního roku oproti loňsku navýšit rozpočet na obsahový marketing.

A abychom nezůstali jen u anglicky hovořících zemí, podívejme se ještě na údaje ze Švédska, kde se k propagaci prostřednictvím YouTube již odhodlalo 71 % dotazovaných firem. Dalších 14 % švédských společností na otázku odpovědělo, že se tak chystá učinit v nejbližší době. Nadpoloviční většina (konkrétně 53 %) pak i díky tomu hodlá letos rovněž navýšit budget na content marketing.

Van Damme a kamiony: Virál, který prorazil

Úspěch on-line videa je poměrně logický, vezmeme-li v potaz i to, že jeho obsah dnes mohou uživatelé díky rozšíření mobilních zařízení sledovat prakticky kdekoli a kdykoli. Firmy mohou díky pohyblivému obrazu dostat uživatele do určitého rozpoložení a sdělit mu potřebná fakta o jejich produktu, což zvyšuje efektivitu reklamy.

Skvělým příkladem povedeného virálního videa je např. „The Epic Split", v němž herec Jean-Claude Van Damme propaguje kamiony společnosti Volvo. Tato reklama měla již 48 hodin po zveřejnění na YouTube na 10 milionů zhlédnutí a uživatelé jí sami čile sdíleli prostřednictvím Facebooku i dalších sociálních sítí. Aktuálně má video úctyhodných téměř 69 milionů zhlédnutí. Podobně úspěšný je reklamní film společnosti Volkswagen – „The Force", jenž má na YouTube přes 59 milionů zhlédnutí.

Kde jsou vítězové, jsou i poražení

Z výše zmíněného je jasné, že YouTube je pro většinu firem primárním komunikačním kanálem určeným k šíření pohyblivého obsahu. Každý měsíc zaznamená tato platforma více jak miliardu unikátních návštěvníků (více má jen Facebook) a je druhým největším vyhledávačem na webu (hned po vyhledávači Google). Uživatelé si již zvykli, že zde mohou jednoduše najít a sledovat videa, ať jsou na svém PC, tabletu nebo smartphonu, navíc je zhlédnutí videa pro mnohé výrazně jednodušší a příjemnější než čtení textů.

G+

Úvodní foto: blog.instagram.com
Komentáře