Průměrná webová stránka je dnes větší než první verze legendární střílečky DOOM

Webové stránky nabývají obřích rozměrů. Existuje však určitá naděje na zlepšení.

Průměrná webová stránka je dnes větší než první verze legendární střílečky DOOM


Do jakých rozměrů narostly běžné webové stránky? Podle odhadů je dnes průměrná stránka větší než instalátor hry Doom.

Srovnání provedl Ronan Cremin, vedoucí vývojář ve společnosti Afilias Technologies. V blogovém příspěvku píše, že průměrná webová stránka nyní má 2301 KB. Instalátor klasické střílečky Doom od Id Software z roku 1993 má přibližně 2250 KB. Doom často slouží jako benchmark pro cokoli od bankomatů po tiskárny, ale v tomto případě slouží spíše jako hranice ostudy.

Cremin přiznává, že průměr, který použil ke srovnání, nepředstavuje zcela spravedlivé měřítko. Na internetu existuje značné množství extrémně velkých webových stránek, které průměr zvyšují  nad úroveň toho, s čím se uživatel běžně setká. Medián velikosti webových stránek, který lépe odráží skutečnost, je podstatně nižší.

Problém, na který upozorňuje – neustálý růst datového objemu webových stránek – je však relevantní. Dobrou zprávou je, že růst zpomaluje a u 10 nejnavštěvovanějších stránek podle žebříčku Alexa objem dat dokonce od roku 2014 klesá.

Jak Cremin upozorňuje, loni pravděpodobně nastal pro celý web bod zlomu. Vydavatelé, zadavetelé reklamy a IT průmysl začal reagovat na stoupající počet uživatelů, kteří využívají blokátory reklamy kvůli omezení objemu stahovaných dat. Facebook má „rychlé články“ s omezeným objemem reklamy a jiných rušivých prvků a Google se ubírá podobnou cestou se svými „zrychlenými mobilními stránkami“. I reklamní průmysl uznává, že jeho praxe uživatele znechutila a začíná se měnit.

Srovnání s Doomem sice poskytuje neradostný pohled na dnešní internet, avšak za nějaký čas se ukáže, že představovalo bod zlomu, kdy weboví vývojáři a vydavatelé obsahu se začali více nad svými stránkami zamýšlet. Nebo budeme za několik desetiletí pokyvovat hlavami nad tím, že objem dat na průměrné webové stránce přesáhl velikost instalátoru letošního pokračování Doomu.


Úvodní foto: © Julien Eichinger - Fotolia.com
Komentáře