RWE nabízí svůj protokol Lemonbeat jako mezinárodní standard pro internet věcí

Vývojáři a výrobci zařízení kompatibilních s internetem mohou nyní využívat nový univerzální programovací jazyk Lemonbeat, který vyvinula společnost RWE. S jeho pomocí může jakékoli zařízení prostřednictvím internetu komunikovat nebo spolupracovat s jiným zařízením. Jako společný jazyk využitelný k nejrůznějším účelům představuje Lemonbeat důležitý krok ve vývoji internetu věcí a posouvá kupředu proces mezinárodní standardizace.

RWE nabízí svůj protokol Lemonbeat jako mezinárodní standard pro internet věcí


V rámci internetu věcí je všechno propojeno prostřednictvím internetu. Tímto způsobem lze již ovládat mnoho zařízení, například přes aplikace na chytrých telefonech. Zejména v průmyslové výrobě a logistice již pokroky v mikročipech a komunikační technologii zjednodušily a zrychlily mnoho procesů. Internet věcí by mohl propojit prakticky jakýkoli všední předmět s jiným zařízením a s uživatelem. Až dosud však tento vývoj brzdily chybějící jednotné a bezpečné komunikační normy – společný jazyk pro všechny. Lemonbeat od RWE by mohl být klíčem k řešení tohoto problému.

Pro komunikaci mimo systém byl vždy nutný tzv. „překladač“ k zajištění kompatibility s metodou přenosu, jako například WLAN, Bluetooth nebo Ethernet. S univerzálním jazykem, jako je Lemonbeat, by již taková rozhraní nebyla nutná. Zařízení pro internet věcí bude tudíž možné vyvíjet rychleji a levněji. Taková zařízení by se rovněž snáze připojovala k jiným zařízením, a to bez ohledu na výrobce. Prvním konkrétním produktem, který společnost RWE v této oblasti nabízí, je předkonfigurovaný čip, v němž je jazyk Lemonbeat již implementován. Případně je možné získat pouze licence k tomuto softwaru. A tady je možná jedno podstatné úskalí. Od mezinárodního standardu tohoto typu bychom očekávali, že bude z kategorie open source. A to zřejmě není.

První implementace

Už jsou zde i první vlaštovky. Díky spolupráci tohoto druhu bude na trh příští rok na jaře uveden nový chytrý systém Gardena. Součástí zmíněné produktové řady jsou dva modely robotické sekačky na trávu Gardena Smart Sileno využívající jazyk Lemonbeat. Na bázi této komunikační normy budou následovat další chytrá zahradní zařízení od společnosti Gardena. Další firemní zákazníci již používají protokol Lemonbeat v rámci zkušebního provozu.


Úvodní foto: Lemonbeat.net
Komentáře