Seznam.cz připravuje inovované portfolio mapových služeb

Seznam.cz v dubnu spustí Mapy.cz v nové podobě, která zjednoduší přístup ke speciálním mapovým sadám. Postupně se objeví i nové speciály, jako třeba vodácké mapy nebo haptické mapy pro nevidomé.

Seznam.cz připravuje inovované portfolio mapových služeb


Mapy.cz dostanou nejen nový kabát, tedy nové uživatelské rozhraní, ale rozšíří se počet speciálních mapových sad a přibudou nové služby. Součástí bude i inovovaná Panorama, 3D mapy a vyhledání dopravních spojení.

Seznam.cz měnuje velké úsilí především do získávání nových informací. Služba Panorama (panoramatický pohled do ulic/krajiny) byl inovován již během první fáze projektu a snímací vozy byly opatřeny větším počtem kamer s větším rozlišením, takže zpracovávají obraz se souhrnným rozlišením 72 MPx. Postupně se najížídí i na vyšší frekvenci updatu podkladů a snímků, které by měly mít přinejhorším 2letý cyklus obnovení, skenování ve městech by mělo být ještě častější.

Dopravní spojení

Do map se postupně integrují informace o dopravním spojení. Seznam slibuje přesnější plánování trasy než mají dopravci, a to na základě detailní znalosti lokalizace nástupních míst pro různé směry na jednotlivých zastávkách. Navíc Seznam zapojí své know-how z návrhů pěších tras, takže umožní přesnější plánování kombinující dopravní spojení s pěšími přesuny. Ve spolupráci se společností Bileto bude možné pro cesty naplánované s využitím veřejné dopravy zakoupit i jízdenky.

Plánovač cest bude pro Prahu a okolí spuštěn na začátku dubna ve veřejné betaverzi. Jízdní řády a plánovač tras veřejnou dopravou se postupně rozšíří i pro ostatní regiony. Postupně proto, že celorepubliková data o jízdních řádech stále nejsou veřejně zpřístupněna. Po datech z Pražské integrované dopravy budou v dubnu následovat celorepubliková vlaková spojení a vybrané meziměstské autobusové spoje, během května pak jízdní řády pro Jihomoravský kraj a několik dalších lokalit. Většina ČR by měla být jízdními řády a novým hledáním spojení pokryta do konce roku. Do doby, než bude možné nasadit plánovač tras veřejnou dopravou pro celou republiku, bude u zastávek, kde má Seznam.cz podklady, alespoň zastávkový jízdní řád. V něm lidé najdou spoje, které zastávkou projíždí, a informace o nejbližších odjezdech.

Panorama

Od prvního dubna budou na Mapy.cz i první snímky Seznam.cz Panorama. Pokryta je jimi nyní Praha a část Moravy. Další oblasti budou postupně přibývat - v současné době je nafocena zhruba třetina všech komunikací České republiky. Do poloviny roku by mělo být Seznam.cz Panorama k dispozici pro celou Moravu, do roka pak i pro zbytek ČR.

Pro ty, kterým nestačí otáčení fotografických šikmých snímků po 90 stupních, jsou určeny 3D mapy. Umožní libovolné otáčení 3D modelu měst do stran nebo pohled z větší či menší výšky. Mnohem lépe tak ilustrují terén a přináší lepší obrázek o daném místě. Na začátku dubna bude na Mapy.cz k dispozici jako první ukázka 3D mapa Špindlerova Mlýna. Postupně se budou dopočítávat 3D modely pro více než 250 měst a obcí v České republice. Na projektu 3D map se podílí Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Její superpočítač pomohl urychlit výpočet, ale i tak si vyžádají výpočty 3D modelů celý jeden rok.

Nové mapy se na Seznamu objeví současně s novou podobou portálu Firmy.cz.

Čtěte také:

→ Seznam zásadně promění portál Firmy.cz
Nově bude možné vkládat firemní údaje zdarma. Platit se bude za speciální nabídky a za lepší pozici ve výpisu hledání.
→ Seznam.cz začíná s testováním RTB reklamy
Seznam.cz začíná s testováním prodeje standardních reklamních ploch za pomocí technologie RTB (real time bidding). Mělo by to přinést vyšší účinnost on-line display reklamy.

G+


Úvodní foto: beta.mapy.cz
Komentáře