3D tiskárna od Disneyho „vyrobí“ měkké látkové předměty

3D tisk postupuje ve svém tažení do firem i domácností. Společnost Disney se spojila s vědci z prestižních univerzit, aby společně posunuli 3D tisk poněkud nečekaným směrem. A nebyl by to Disney, kdyby nemyslel (mimo jiné) na zábavu.

3D tiskárna od Disneyho „vyrobí“ měkké látkové předměty


Typická spotřební 3D tiskárna tiskne předměty z tenkých vrstev tuhého, křehkého plastu teplem spojených dohromady. Tvrdý plast se samozřejmě nehodí pro každý projekt. Výzkumníci společnosti Disney spolu s vědci z Cornellovy univerzity a Carnegie Mellonovy univerzity vyvinuli novou technologii 3D tisku. Nový výzkumný projekt spojuje 3D tisk a laserové vyřezávání k výrobě měkkých, pružných předmětů z vrstev plsti.

Metoda látkového 3D tisku od společnosti Disney začíná vytvořením 3D modelu požadovaného předmětu a jeho „rozřezání“ na tisknutelné vrstvy – stejně jako u obvyklého 3D tisku. Tiskárna poté podle vrstev laserem vyřeže potřebné tvary z lepivé tkaniny a nanáší jednotlivé vrstvy na tiskovou základnu. U každé vrstvy následně teplem aktivuje adhezivní povrch, aby se spojila s předcházející.

Tiskárna provádí cyklus vyřezávání, vrstvení a lepení, dokud není předmět hotový. Podle pozorovatelů se jedná v podstatě o spojení laserového plotteru s 3D tiskárnou. Výstup je údajně poněkud hrubý, ale velmi působivý.

Dlužno podotknout, že se stále jedná o výzkumný projekt a žádnou 3D tiskárnu na plyšáky ještě nějakou dobu nebudete moci koupit dětem domů na hraní.


Úvodní foto: IDG
Komentáře