Amazon buduje privátní cloud pro CIA – za 600 milionů dolarů

V rámci kroku, který byl popsán jako „radikální posun“ v cloudové strategii, podepsala CIA 10letou smlouvu s Amazon Web Services (AWS) údajně za cenu 600 milionu dolarů, v rámci které firma úřadu vybuduje soukromý cloud.

Amazon buduje privátní cloud pro CIA – za 600 milionů dolarů


Takový obchod je významný z několika různých důvodů. Zaprvé, stále se debatuje o tom, jestli je cloud vhodné využívat pro důležitá data a velké podniky. Díky tomu, že CIA implementuje cloud v takové velké míře, by tato debata mohla nabrat zcela nový směr.

Navíc článek na webu Federal Computer World ukazuje, že Amazon vládní agentuře vybuduje privádní cloud, což znamená, že tento cloud poběží (alespoň částečně) na vlastní infrastruktuře CIA, za firewally CIA a ne ve veřejných cloudových datových centrech ovládaných Amazonem. To by byla pro společnost AWS, která svým zákazníkům pro běh svých vlastních on-premise produktů privátní cloud nenabízí, velká změna.

V článku se píše: „Zatímco plný rozsah jejího [CIA] aktuálního kontraktu s amazonem není ještě jasný, je pravděpodobné, že tento kontrakt v podstatě posunuje prostředí veřejného cloudu do bezpečných firewallů zpravodajské komunity, čímž neguje obavy z hostování utajovaných dat ve veřejném prostředí.“

AWS nabízí virtuální privádní cloudy (VPC), které jsou zdroji infrastructure-as-a-service (IaaS), určenými pro specifické zákazníky, avšak nemá produkt pro implementaci cloudů podobných AWS na vlastní infrastruktuře zákazníků. Partneři AWS jako je Eucalyptus tvrdí, že tuto mezeru zaplňují. Někteří analytici zpochybňovali, že by privátní cloudy byly byznysem, do nějž by se AWS mělo pouštět, a Bernard Golden, viceprezident podnikových řešení ve společnosti Enstratius říká, že budování takových privátních cloudů by nebylo v souladu s obchodním modelem AWS v podobně vysokoobjemových IaaS služeb veřejných služeb.

Golden říká, že ze zprávy o CIA je třeba si odnést to, že si významná vládní entita zvolila pro imitaci její vlastní on-premise platformu AWS, a ne například řešení od VMware nebo OpenStack. „CIA má přístup k velkému množství zdrojů, mohli si vybrat jakoukoliv platformu, a rozhodlit se, že právě toto je ta pravá architektura pro jejich cloud,“ říká. „Jestliže CIA spoléhá na cloud Amazonu, myslím si, že to znamená, že podniky to mohou v pohodě udělat stejně.“

AWS už jeden „zásek“ v kruzích vládního cloudu má. Společnost má devět regionů, z nichž si zákazníci mohou vybrat pro implementaci jejich IaaS služeb, včetně jednoho – severozápadního Tichomoří, které je určeno pouze pro vládní klienty.

Mikhail Malamud, který spolupracoval s Amazonem a založil cloudovou společnost CloudAware, která je integrovatelná se službami AWS IaaS, říká, že tento obchod pro CIA je pro Amazon vstupní branou pro expanzi své vládní zákaznické základny. Jestliže AWS dokáže jako svého referenčního zákazníka uvést CIA, potom by mohlo mnohem jednodušeji podepsat smlouvy i s dalšími vládními klienty.

Ke kontraktu se zatím nevyjádřili ani zástupci Amazonu, ani CIA.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © N-Media-Images - Fotolia.com
Komentáře