Americké úřady by měly ušetřit redukcí datových center, zatím se to nedaří

Snaha americké vlády uzavřít 1 253 svých datových center nesplňuje stanovené cíle a úřady nejsou schopny sledovat očekávané úspory nákladů za iniciativu. Zákonodárcům to řekl vládní auditor. Už od roku 2010 jsou přitom vyzývány k tomu, aby přešly na cloudové služby.

Americké úřady by měly ušetřit redukcí datových center, zatím se to nedaří


Cíl Bílého domu ušetřit minimálně tři miliardy dolarů uzavřením 40 procent ze 3 133 datových center vlády je „velmi realistický, ale vládní úřady dosud nebyly schopny aktuální úspory vyčíslit. Řekl to David Powner, ředitel IT managementu amerického Úřadu pro vládní zodpovědnost (U.S. Government Accountability Office).

Zástupci Bílého domu GAO řekli, že dosud byly „úspory minimální“, řekl Powner komisi vládních operací americké Sněmovny reprezentantů. „Kdo opravdu ví, kde [tyto úspory] jsou?“

Bílý dům si v únoru 2010 nastavil cíl uzavření 1 253 datových center do roku 2015. Do prosince 2012 bylo nicméně uzavřeno pouhých 420 datových center s plány uzavřít dalších 548 do prosince 2015, což je 285 uzavření za plánovaným cílem, řekl GAO ve své úterní zprávě.

Rok a půl před nejzazším termínem uzavírek datových center „netušíme, kolik jsme ušetřili daňovým poplatníkům,“ řekl Steve O'Keeffe, zakladatel MeriTalk, online komunity pro vládní IT záležitosti.

Zatímco plán Bílého domu uzavřít datová centra byl dobrý, úřad to „nedotahuje do konce,“ řekl Powner komisi. Zástupci Bílého domu při úterním slyšení odmítli vypovídat.

Bílý dům nesleduje úspory nákladů, protože úřad ještě „nerozhodnul o konzistentní a opakovatelné metodě pro sledování úspor nákladů,“ říká zpráva GAO.

Odhady úspor nákladů nejsou pro většinu úřadů k dispozici. Vyplývá to z tabulky vydané komisí. Úřady podle této tabulky odhadují úspory na pouhých 65,3 milionů dolarů (z celkového cíle tří miliard) ve vládním fiskálním roce 2013.

Zákonodárci vyzvali zodpovědný úřad Bílého domu a další úřady, aby našli možnosti sledování výsledků uzavírek datových center. „Jestliže nesledují úspory nákladů, k čemu si myslí, že ta snaha o konsolidaci je?“ řekl reprezentant Gerry Conrolly, člen Demokratické strany z Virginie. „Od OMB [úřadu Bílého domu] musíme získat konzistentní měření.“

Bernard Mazer, CIO amerického ministerstva vnitra řekl, že úřady při své snaze rozhodnout, která datová centra uzavřít, sledují využití serverů, náklady na energii a další kritéria. „Mnoho našich serverů je využito na pět nebo deset procent,“ řekl.

Úřady by si měly být schopny lépe poradit s pokrokem v úsporách nákladů, protože federální komise pro konsolidaci datových center aktuálně pracuje na metrice zjišťování úspor, řekl Mader.

Od roku 2010 OMB tlačí na úřady, aby zvážily přechod na cloudové služby a využívali je jako alternativu k provozování svých vlastních datových center. Ovšem americká administrativa generálních služeb certifikovala pouze dva poskytovatele cloudových služeb pro možné využití vládními úřady, řekl O'Keeffe.

Nájezd na federální cloud je šíleně ucpaný,“ řekl O'Keeffe. „Na digitální dálnici teď můžete slyšet to troubení, jak se softwarové společnosti řadí, aby mohly projít vládní certifikací.“

O'Keeffe vyzval OMB a další úřady, aby „si nastavily otevřené realistické cíle a zveřejnily reálný stav úspěchu a neúspěchu.“ CIO úřadů by si podle O'Keeffeho měly stanovovat priority toho, které aplikace potřebují nadále používat, a úřady by měly spoléhat na úsilí soukromých firem o optimalizaci datových center tak, aby se dopředu dostávaly nejlepší myšlenky.

Jak dlouho trvala Nasdaqu optimalizace svých datových center?“ řekl. „Jaké kroky podniknul? Kolik peněz ušetřil? Máme se co učit z průmyslu? Určitě ano.“

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Angel Simon - Fotolia.com
Komentáře