Británie nutí Google skartovat data ze StreetView do 35 dnů

Britská vládní agentura ICO hrozí Googlu žalobou, pokud Google nesmaže určitá data, která pořídil pro svou službu Street View. Služba Street View je předmětem vyšetřování vládních institucí také ve Francii, Německu a Španělsku.

Británie nutí Google skartovat data ze StreetView do 35 dnů


Akce členských zemí EU vůdči Googlu pokračují. V centru zájmu kontrolních orgánů je stále otázka nakládání s citlivými osobními daty. Po ultimatu Francie přichází britský úřad Information Commissioner's Office (ICO) s hrozbou, že pokud Google do 35 dnů nesmaže všechna data, která jeho kamery Street View za určité (zatím nespecifikované) časové období sesbíraly, dá celou věc k soudu.

Britský ICO podnikl proti Googlu kroky již v roce 2010, když zjistil, že interetový gigant shromažďoval informace pomocí aut služby Street View; jednalo se tehdy mj. o e-mailové adresy. Google část dat smazal, avšak přísný úřad ICO dospěl k názoru, že rizika by mohla představovat i některá jiná shromážděná data, a to i přesto, že Google již dříve poskytl záruky, že k datům není možné přistupovat z veřejně přístupných adres.

„Začátky fungování Street View by měly být příkladem toho, co všechno se může pokazit, když si technologická společnost není zcela vědoma toho, jak její produkty využívají osobní data,“ uvedl Stephen Eckersley z agentury ICO.

Google byl ostatně za sběr dat pokutován i v Americe, a to v případě veřejných Wi-Fi sítí. Pokuta tehdy činila 25 000 USD. V EU ovšem hrozí Googlu řádově vyšší sankce.

Čtěte také:
→ Francie nutí Google, aby zlepšil ochranu soukromí do tří měsíců
→ EU přislíbila, že přiměje Google ke změně pravidel ochrany soukromí
→ Co se stane s Google, až dospěje do stadia kritické infrastruktury?

Zdroj: IDG News Service

G+


Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com
Komentáře