Čína chce v kyberprostoru spolupráci, ne válku

Čínský ministr zahraničí v sobotu vyzval ostatní státy ke spolupráci v oblasti internetové bezpečnosti a odmítl obvinění nedávno zveřejněné zprávy, že by útoky hackerů řídila čínská armáda.

Čína chce v kyberprostoru spolupráci, ne válku


„Kyberprostor nepotřebuje válku, ale pravidla a spolupráci, řekl ministr zahraničí Jang I-e-čch' na tiskové konferenci. „Jsme proti tomu, aby se z kyberprostoru stalo nové bojiště, a proti používání internetu jako nového nástroje pro vměšování se do vnitřních záležitostí jiné země.“

Jang je dosud nejvýše postaveným představitelem Číny, který komentoval nedávná obvinění z toho, že velké množství hackerských útoků proti západním společnostem měly svůj původ v Číně. Detaily těchto tvrzení byly zveřejněny v únoru ve zprávě vydané americkou bezpečnostní firmou Mandiant, která sledovala kyberútoky, jejichž kořeny sahají do údajné čínské vojenské základny umístěné v Šanghaji.

V průběhu sobotní tiskové konference byl Jang požádán, aby se k tomuto tématu vyjádřil. Řekl mimo jiné, že obvinění z hackerských útoků nejsou při podrobnějším pohledu schopna obstát. „Pokud jde o internetovou bezpečnost, je Čína zranitelnou skupinou, a je jednou ze zemí, která čelí nejtěžším kybernetickým útokům,“ řekl Jang.

Jang dodal, že Čína nepřetržitě prosazuje vytvoření „mírového a bezpečného internetu“ a podporuje pravidla OSN v tomto ohledu. „Doufám, že relevantní strany přestanou s nezodpovědnými útoky a kritikou a místo toho podniknou praktické akce pro podporu vzájemné důvěry a spolupráce,“ dodal Jang.

Představitelé Číny neustále odmítají jakékoliv zapojení do kyberútoků, jejich země však bývá často zmiňována jako země původu sofistikovaných hackerských pokusů. V roce 2011 vydala bezpečnostní firma McAfee zprávu, v níž tvrdí, že v krádežích dat od zahraničních společností asistoval hackerům čínský poskytovatel serverů.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © kebox - Fotolia.com
Komentáře