Dvě třetiny Čechů nejvíce bojí napadení svých online účtů

Čeští uživatelé se nejvíce bojí napadení svých online účtů (65 %) a malwaru určeného ke krádežím hesel a důvěrných informací (66 %). Třetí nejobávanější jsou finanční hrozby.

Dvě třetiny Čechů nejvíce bojí napadení svých online účtů


Ukázal to letošní průzkum Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli z 26 zemí světa včetně České republiky. Studie zjišťovala obavy uživatelů z kybernetických hrozeb a povědomí o nich. Ztráty peněz se obává 60 % českých uživatelů v průzkumu. Následují phishingové e-maily a weby, tedy hrozby cílící na získání přihlašovacích údajů. Dle studie ale uživatelé mnohá rizika stále podceňují. Zajímavé je, že téměř polovina (48 %) českých respondentů zaznamenala výrazný nárůst počtu online hrozeb, ale jen 11 % z nich věří, že by mohlo být cílem kybernetického útoku.

Uživatelé nejlépe znají hrozby, jejichž cílem je ukrást přihlašovací údaje. 86 % respondentů po celém světě mají povědomí o hackování účtů, phishingu a malwaru odchytávajícího hesla. Krádež digitální identity se tak řadí mezi nejvíce známá a současně nejvíce obávaná rizika. Nejméně obávané jsou naopak DDoS útoky a globální špionážní kampaně. Ty totiž primárně míří na společnosti a zřídka ohrožují běžné uživatele. Současně patří i k nejméně známým kybernetickým hrozbám. O DDoS útocích nikdy neslyšelo 29 % respondentů a o špionážních kampaních 27 %.

Alarmující je ovšem fakt, že více než čtvrtina (28 %) uživatelů po celém světě nezná ransomware. A to i v době, kdy se škodlivé programy šifrující soubory a vyžadující zaplacení dešifrovacího klíče objevují čím dál častěji. Rizikům, která uživatele znají, ale neobávají se jich, dominují škodlivé aplikace přistupující k webkamerám a adwaru. Tyto programy jsou však nebezpečnější, než se zdají. Kyberzločinci mohou sledovat uživatele nebo důvěrná data skrze webkameru, použít videa k vydírání obětí a reklamní moduly využít pro vložení rizikových programů.


Úvodní foto: © lolloj - Fotolia.com
Komentáře