Evropský parlament udělal více než 900 změn v návrhu zákona na ochranu osobních údajů

Politici se tak octli v palbě kritiky občanských hnutí. Udělali podle nich přílišné ústupky lobbystům mezinárodních firem.

Evropský parlament udělal více než 900 změn v návrhu zákona na ochranu osobních údajů


Výbor pro průmysl schválil více než 900 připomínek k připravovanému zákonu o ochraně osobních údajů. Proti tomu začala okamžitě protestovat občanská hnutí a organizace na ochranu spotřebitelů. Obvinili poslance, že podlehli tlaku ze strany USA a velkých firem.

„Konzervativní i liberální strany  v Evropském parlamentu hlasovaly proti zájmům evropských spotřebitelů, kteří očekávali, že poslanci zajistí, aby evropské standardy pro ochranu osobních údajů nebyly oslabovány,“ řekla Monique Goyens, ředitelka evropské organizace spotřebitelů BEUC.

Aktivistům se zejména nelíbí, že v některých případech by se mohla zpracovávat osobní data bez toho, aby spotřebitelé o tom informováni. Znamenalo by to, že osobní data by se mohla zpracovávat jen na základě komerčních zájmů.

Také vlastní definice toho, co jsou osobní data, byla podstatně zúžena. Nově by neměla být chráněna tzv. „pseudo-anonymní“ (pseudonymous) data. Odborníci na bezpečnost to ale považují za nevhodné, protože taková data mohou být snadno znova přiřazena ke konkrétním osobám.

Za úspěšným lobbyngem pro uvolnění regulace ochrany osobních údajů stojí pravděpodobně velcí hráči jako Amazon nebo eBay a také Americká obchodní komora. Alespoň to tvrdí server LobbyPlag.eu, který porovnal návrhy lobbystů uvedených firem se změnami, které byly v návrhu zákona zatím přijaty.

O návrzích se ještě bude jednat ve výboru pro zaměstnanost a ve výboru pro lidská práva. Právě postoj tohoto posledně jmenovaného výboru bude klíčový pro konečnou podobu zákona. O něm by se mělo rozhodnout na plenárním hlasování v dubnu.

Zdroj: IDG News Service

G+


Úvodní foto: Fotolia.com
Komentáře