Google čelí žalobě kvůli nový zásadám ochrany osobních údajů uživatelů

Kalifornský soud dovolil pokračování žaloby proti společnosti Google kvůli ochraně osobních údajů v souvislosti s operačním systémem Android, i když jen ze dvou částí.

Google čelí žalobě kvůli nový zásadám ochrany osobních údajů uživatelů


Google čelí hromadné žalobě, která se týká všech fyzických a právnických osoby v USA, které si pořídily zařízení se systémem Android mezi 19. srpnem 2004 a současností a stáhli si alespoň jednu aplikaci pro Android prostřednictvím služby Android Market nebo Google Play.

Společnost Google k 1. březnu 2012 zavedla nové jednotné zásady nakládání s údaji o uživatelích, které jí dovolují propojovat informace z různých účtů a poskytovat je třetím stranám pro reklamní účely. Podle žaloby se Google zavedením této méně restriktivní politiky ochrany soukromí bez souhlasu uživatelů dopustil porušení svých dřívějších závazků a zákonů o ochraně osobních údajů.

Předávání informací třetím stranám údajně způsobuje rychlejší vybíjení baterie a nárůst objemu přenesených dat a narušuje zákonná práva uživatelů na ochranu soukromí.

Žaloba byla podána před více než dvěma lety a soud od té doby již dvakrát tvrzení žalujících zamítl. Google nyní usiloval o třetí zamítnutí.

Část žaloby, v níž soudce nařídil pokračovat, se týká porušení smluvních ujednání společností Google tím, že předával osobní údaje uživatelů třetím stranám po každém stažení nebo koupi aplikace v obchodě Android Market nebo prostřednictvím služby Google Play. V důsledku toho docházelo ke škodě v podobě zvýšené spotřeby zdrojů. Druhá část žaloby byla podána podle kalifornského zákona o nekalé soutěži.

Nikdo z představitelů společnosti Google se zatím k rozhodnutí soudu nevyjádřil.             

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Osobní údaje: komodita s cenou zlata
Víte, které úřady a společnosti mají přístup k vašim osobním datům? Možná byste byli překvapeni. Dobrou zprávou je poměrně silná působnost zákona o ochraně osobních údajů, nad jehož dodržováním bdí nezávislý kontrolní úřad.
→ Těžkosti Googlu v EU: opět terčem kritiky za monopolistické chování
Na Evropskou komisi došla stížnost na zneužívání tržního postavení k propagaci vlastních služeb.


Úvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com
Komentáře