Google ChromeBook Pixel s dotykovým displejem a cenou spíše pro firemní zákazníky

Google včera zveřejnil parametry nového luxusního ChromeBooku Pixel. Má dotykový displej s dosud nejvyšším rozlišením na trhu, SSD pevný disk a mobilní připojení s volitelnou podporou sítí 4G. Překvapivě se objevuje i podpora linuxu.

Google ChromeBook Pixel s dotykovým displejem a cenou spíše pro firemní zákazníky


Mobilní počítač s parametry ultrabooku bude pohánět dvoujádrový procesor Intel Core i5 s taktem 1,8 GHz, bude mít displej s úhlopříčkou 12,85" a rozlišením 2560 x 1770 bodů, 4 GB RAM a SSD disk s kapacitou 32 nebo 64 GB. Extrémně vybavený stroj bude mnohem dražší než ostatní ChromeBooky. Cena bude začínat na 1299 USD pro modely s wi-fi konektivitou. Pixely  s větším diskem a s podporou mobilních sítí včetně sítí 4. genereace (LTE) budou o 200 USD dražší. 

Největší devizou nového Pixelu je jeho displej, který dosahuje hustoty 239 bodů na palec, to je dvojnásobek hodnot běžných pro notebooky nebo monitory. Vynikající má být i pozorovací úhel. Výrobce nešetřil ani na šasi, které je kovové (eloxovaný hliník). I ostatní designové prvky jako skryté šrouby a neviditelné průduchy dávají tušit vyšší třídu. Disk nenabízí velkou kapacitu, ale majitelé nového Chromebooku budou mít na tři roky k dispozici cloudové úložiště Googlu o kapacitě 1000 GB.

Cena okolo 25.000 Kč bez DPH  tak bude hlavním problémem pro masové rozšíření nového Pixelu. Za tuto cenu už může bolet absence konektoru HDMI nebo pouze dvě pozice pro USB (navíc pouze 2.0). Dá se předpokládat, že zákazníci se budou rektrutovat spíše z firemní sféry. Dalším problémem může být závislost na operačním systému Chrome OS. Ten který nemusí vyhovovat každému.

Jedno řešení druhého problému se ale už rýsuje. Google totiž již začal vydávat záplaty pro linuxový kernel, které zajistí podporu specifického hardwaru tohoto modelu. Zatím byla vydána podpora pro touchpad, dotykovou obrazovku a jasový senzor. Doufejme, že se objeví příslušné záplaty pro všechny potřebné hardwarové prvky a že na Chromebook Pixel bude možné instalovat i některou z běžných distribucí linuxu jako alternativu výchozího Chrome OS.

Chromebook Pixel se začne prodávat v dubnu 2013.

Zdroj: Google Chrome Blog, Phoronix

G+


Úvodní foto: pcworld.com
Komentáře