Google de facto nechá určité patenty k volnému použití

Společnost Google se zavázala, že nebude podávat žaloby na uživatele open-source či vývojáře v případě některých patentů, které konkrétně specifikovala. Podle analytika není tento závazek překvapivý, protože licencování patentů není obchodním modelem společnosti.

Google de facto nechá určité patenty k volnému použití


Google se nebude soudit s žádným uživatelem, distributorem či vývojářem open-source softwaru na konkrétně specifikovaných patentech, dokud nebude sám  napaden. Tím de facto umožní, aby tyto vybrané patenty byly dále používány bez licenčních poplatků.

Google svůj závazek započal 10 patenty spojenými s projektem MapReduce, výpočetním modelem pro zpracovávání velkých souborů dat, který byl nejdříve vyvinut v Googlu a jehož open-source verze jsou nyní často používány. Napsal to Duane Valz, právní zástupce Googlu v otázkách patentů, ve svém příspěvku na blogu.

„V průběhu času máme v úmyslu rozšířit soubor patentů Googlu krytých tímto závazkem na jiné technologie,“ řekl. Google doufá, že závazek k neprosazování otevřených patentů bude sloužit jako model pro celé odvětví, který přesvědčí další vlastníky patentů k přijetí stejného závazku nebo podobné iniciativy, řekl Valz.

Takový závazek nabízí vyšší transparentnost mezi vlastníky patentů a vývojáři, protože ti pak mohou přesně stanovovat, které technologie bude [závazek] pokrývat, řekl Google. Nabízí také obranou ochranu, řekl Valz. Závazek může být zrušen, ale pouze v případě, že některá ze zúčastněných stran zažaluje produkty či služby Google ohledně nějakého patentu, případně přímo profituje z takové soudní pře.

Závazek zůstává v platnosti po celou životnost patentů, a to i když jsou přesunuty [k jinému vlastníkovi] a ochrana závazku se nevztahuje jen na konkrétní projekt či open-source copyright licenci, takže je velice široká.

Uvedená politika staví na podobných snahách IBM a Red Hatu a práci Open Invention Network (sítě otevřených vynálezů), které je Google členem. „Doplňuje to také naše snahy o spolupraccující licencování, ke pracujeme s podobně nastavenými společnostmi na vývoji patentových smluv, které by omezily soudní spory,“ řekl Valz. Google svou patentovou iniciativu napříč licencemi oznámil na počátku března.

Patentový závazek Googlu „je poměrně nepřekvapivý,“ řekl Keith Mallinson, analytiky a zakladatel WiseHarbor. Google není v byznysu, v němž by vydělával peníze licenčními poplatky za patenty. Jeho hlavním obchodním modelem je vydělávat na reklamách.

„A dokud nekoupili Motorolu, patenty prakticky neřešili,“ řekl Mallinson a dodává, že je rozumné slíbit, že nebudete střílet jako první, „jestliže držíte ruční zbraň a všichni ostatní na bojišti mají tanky.“

„Google chce patentový mír bez vydělávání peněz,“ řekl Mallinson. Jsou tu ale další společnosti, jako Nokia a Ericsson, které musejí vydělávat na svém duševním vlastnictví, aby se jim vrátily investice do výzkumu a vývoje.

Z šíření open-source technologií, jako je operační systém Android, těží i inzertní obchodní model Googlu, řekl Mallinson. Jestliže ostatní společnosti začnou požadovat licenční poplatky, protože se domnívají, že Google používá jejich patentované technologie, nebude pro ně jednoduché pokračovat v poskytování těchto technologií bez poplatků těm, kteří tyto technologie implementují. Je pravděpodobné, že držitelé patentů budou žalovat ty, kteří implementují technologie Googlu, poznamenává Mallinson.

Taková situtace by nebyla dobrá pro byznys Googlu a je jeden z důvodů, proč se na počátku března Google dohodl s 11 držiteli patentů ve věci jeho video kodeku VP8. Součástí dohody je, že Google může pokračovat v nabídce kodeku ostatním bez licenčního poplatku. Po uzavření dohody se však Nokia rozhodla nelicencovat Googlu patenty, o nichž tvrdí, že jsou kodekem porušovány.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © olly - Fotolia.com
Komentáře