Google Glass jdou do výroby a velké testování může začít

Pro computerizované „brýle“ od Googlu je již známo prvních 8000 uživatelů. Za právo být mezi nimi zaplatil každý 1500 dolarů.

Google Glass jdou do výroby a velké testování může začít


Začne velké „beta“-testování revolučního zařízení od Googlu. Prvních 8000 testerů je známo a právo zakoupit si Google Glass získali v soutěži na sociálních sítích. Každý z nich musel podat žádost o zařazení prostřednictvím Google+ nebo na Twitteru (#ifIhadglass) a uvést, jak hodlá chytré brýle využívat. Hlavním parametrem soutěže byl počet followerů. Vítězem se stal známý seriálový herec Neil Patrick Harris, který followerů získal více než 5 milionů. V těsném závěsu za ním byl rapper Soulja Boy. Ovšem populárních osobností je málo, a tak více než čtvrtina neměla ani 100 hlasů. Google současně ohlásil, že musí vyřadit několik „shnilých vajec“, kteří se mezi testery dostali podvodnými technikami.

Úvodní série několika tisíc exemplářů Google Glass se vyrobí v USA, konkrétně ve výrobním závodě firmy Foxconn v Santa Claře v kalifornském „Křemíkovém údolí“. Komponenty ovšem, jak jinak, pocházejí z valné části z asijského dovozu. Výroba zůstane v Americe nejméně do té doby, než se technologie usadí a především než se zapracují připomínky prvních uživatelů.

Za právo být mezi prvním testujícími musí nedočkavci zaplatit 1500 USD, tedy poměrně značnou částku. Předpokládá se, že u masově vyráběného modelu by cena mohla klesnout na polovinu. Tím by se staly Google Glass cenově srovnatelné se smartphony vyšší třídy, se kterými jsou někdy srovnávány i funkčně.

Podle vyjádření Googlu nebylo cílem oslovit jako testery pouze nadšence, ale mají zájem i o zpětnou vazbu od skeptických uživatelů.

Nový technologický hit Googlu ovšem způsobuje značné kontroverze, především ze strany ochránců soukromí. Google Glass totiž umožňuje snímat a uchovávat obraz pozorovaného okolí, a to nenápadně. Nejednotný je také názor na možnost používat „chytré brýle“ při řízení vozidla - teoreticky to dává smysl, protože mezi aplikace je i navigace, o všem až praktické zkoušky ukáží, zda řidič nebude naopak novou technologií rozptylován.

Čtěte také:
Produkty Googlu hýbou světem, podívejte se na 9 nejinovativnějších projektů

Zdroj: IDG News Service

G+


Úvodní foto: © olly - Fotolia.com
Komentáře