Google pod tlakem pákistánské vlády, která hrozí zablokováním jeho služeb

Příčinou je dostupnost kontroverzního snímku Nevinnost muslimů na serveru YouTube.

Google pod tlakem pákistánské vlády, která hrozí zablokováním jeho služeb


Video Nevinnost muslimů vzbudilo v muslimském světě velkou nevoli a nejsilnější protesty zazněly právě z Pákistánu. Na Google byl vytvářen tlak, aby byl snímek stažen ze serveru. To Google odmítl, pouze opatřil video komentářem, že může obsahovat pro někoho pobuřující obsah. V úvahu nepřichází ani varianta, že by Google určitý obsah zablokoval specificky pro Pákistán - samostatná pákistánská mutace YouTube totiž není k dispozici.

Situace eskalovala ve chvíli, kdy nová ministryně pro informační technologie a telekomunikace Anusha Khanová oznámila, že pokud z YouTube nezmizí „problematický" obsah, bude v Pákistánu zablokován přístup ke všem službám Googlu. To by bylo nepříjemné i pro samotné Pákistánce, kteří by museli hledat a organizovat náhradu pro využívané služby. I pro Google by to znamenal také nepříjemný výpadek, protože Pákistán je 6. nejlidnatějším státem světa.

Zatím pákistánská vláda nechala zablokovat přístup k YouTube, a to není první blokáda velkých provozovatelů internetového obsahu. V roce 2008 zde byl zablokován rovněž přístup na YouTube jako reakce na video kritizující islám. Kvůli karikaturám proroka Mohammeda byl zablokován Facebook (2008) i Twitter (2012).

Snahy o regulaci obsahu internetu nejsou nové, čtě také:
- Google v Číně přestává zvýrazňovat cenzurované pojmy
- Na konferenci WCIT se proti regulaci internetu postavilo přes 80 zemí

Zdroj: IDG News service

G+


Úvodní foto: © maxkabakov - Fotolia.com
Komentáře