Google údajně vyvíjí verzi Androidu pro virtuální realitu

Společnost Google údajně pracuje na verzi svého mobilního operačního systému Android, která bude podporovat aplikace pro virtuální realitu. Bude konkurovat řešením, která pro tento účel vyvíjí Facebook, Samsung, Microsoft a další. Na projektu podle některých zdrojů intenzivně pracují desítky vývojářů.

Google údajně vyvíjí verzi Androidu pro virtuální realitu


Virtuální realita (VT) je považována za „příští velkou věc“, a to nejen pro počítačové hry. Npříklad Facebook hovoří o tom, jak náhlavní soupravy pro VR umožní komunikaci s přáteli, jakoby byli ve stejné místnosti.

Nový operační systém od Googlu bude distribuován zdarma, tedy se stejnou strategií, díky níž se Android stal nejoblíbenějším operačním systémem pro chytré telefony. Informace o možném termínu jeho vypuštění do reálného světa zatím drží Google pod poličkou.

Největší hráči na trhu investují do vývoje VR značné prostředky a Google nechce zůstat pozadu.  Již zmiňovaný Facebook loni koupil společnost Oculus VR, která vyrábí náhlavní soupravy, za 2 miliardy dolarů. Samsung vyvíjí platformu Gear VR, Sony má svůj Project Morpheus a Microsoft nedávno představil svůj koncept HoloLens.

Ve virtuální realitě vidí výrobci počítačů a elektroniky budoucnost, protože nabízí nový rozměr ve hrách, zábavě, komunikaci  a dalších oblastech. K masovému rozšíření má však ještě daleko a někteří uživatelé si při používání VR systémů stěžují ne nevolnosti nebo nepohodlí velké helmy s displejem na hlavě.

Google již dříve vyjádřil zájem o tzv. rozšířenou nebo obohacenou realitu (augmented reality), kde se do pohledu na reálný svět promítají doplňující informace, obrázky a další digitální obsah.  Ve svém VR operačním systému může zužitkovat zkušenosti právě z této oblasti i dalších, například projektu Tango pro 3D mapování okolí pomocí kamery v chytrém telefonu, projektu Cardboard (3D projekce pomocí chytrého telefonu) a možná i z projektu „chytrých“ brýlí Google Glass.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Cesta k rozšířené realitě
Jako extended reality (rozšířená realita) se označují systémy, jež uživatelům poskytují dodatečné informace o okolním světě – tedy takové údaje, které nejsou přístupné běžnými lidskými smysly.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+


Úvodní foto: © koniukh - Fotolia.com
Komentáře