Google vyhrál spor nad autory knih. Books mohou zobrazovat ukázky naskenovaných knih

Google vyhrál soudní spor s autorskou obcí. Může nadále skenovat knihy a zobrazovat úryvky textu ve vyhledávání.

Google vyhrál spor nad autory knih. Books mohou zobrazovat ukázky naskenovaných knih


Autoři v soudním sporu protestovali proti praxi Googlu, který skenoval knihy, chráněné autorským právem, a ve výsledcích vyhledávání ukazoval úryvky textu. Autoři požadovali kompenzaci.

Soudce se ale přiklonil k názoru, že aktivity Googlu v tomto směru jsou ve veřejném zájmu a že se jedné o férové využití děl chráněných autorským právem. Jedná se o zásadní rozhodnutí ve sporu, který se táhne již 8 let.

„Google Books zpřístupňuje novou a efektivní cestu pro čtenáře a odborné pracovníky jak nacházet knihy. Umožňuje prohledávat desítky milionů knih podle slov nebo frází,“ prohlásil soudce Denny Chin a dále zdůraznil, že služba Google Books umožňuje knihovníkům nacházet odborné zdroje, zefektivňuje meziknihovní výpůjční službu a zjednodušuje hledání a kontrolu citací.

Mezi další zdůrazněné benefity soudce uvedl i zpřístupnění infrormací nevidomým čtenářům, kteří mohou využít Braillovu čtečku nebo hlasový výstup pro digitalizované dokumenty.

Nutno ovšem říci, že autorská a vydavatelská obec není jednotná. Zatímco část vyslovila s digitalizací svých knih zásadní nesouhlas, část s aktivitami Googlu souhlasí.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © rangizzz - Fotolia.com
Komentáře