ICT Unie vítá zapojení telekomunikačního sektoru do přípravy klíčových dokumentů pro rozvoj vysokorychlostního internetu

Impulsem k tomu byla pondělní schůzka zástupců tuzemského sektoru telekomunikací s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

ICT Unie vítá zapojení telekomunikačního sektoru do přípravy klíčových dokumentů pro rozvoj vysokorychlostního internetu


Na schůzce ministr vyslechl názory jednotlivých oborových asociací a požádal je, aby předložily svůj, nejlépe jednotný návrh Národního plánu rozvoje sítí nové generace. Ten je nezbytný pro další pokračování projektu budování vysokorychlostních sítí v ekonomicky slabých oblastech (tzv. bílá místa) a umožní čerpání evropských dotací v objemu 14 miliard korun.

„Jsme velmi rádi, že si pan ministr Mládek uvědomil nezbytnost odborné spolupráce s telekomunikačním sektorem. Nakonec telekomunikační firmy budou odpovědné za dobudování sítí elektronických komunikací v kvalitě, kterou vyžaduje Evropská komise, a služby na nich poskytované. Proto musí mít právo se k Národnímu plánu a principům přidělování dotací legitimně vyjadřovat,“ říká prezident ICT Unie Svatoslav Novák.

„Neférové zásahy Ministerstva vnitra do schválené strategie Digitální Česko v. 2.0 a snahy přesunout evropské dotace do nového státního podniku NAKIT významně zpozdily přípravu Národního plánu natolik, že se nyní musí spojit síly telekomunikačního průmyslu a MPO k dokončení klíčových a nezbytných materiálů,“ doplňuje Svatoslav Novák.

ICT Unie také zaslala ministrovi pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a předsedovi Legislativní rady vlády Jiřímu Dienstbierovi připomínky týkající se návrhu zákona o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací. Současný návrh zákona bohužel neumožňuje reálné snížení nákladů, ale naopak ukládá rozšířené povinnosti a přináší další náklady provozovatelům telekomunikačních sítí v souvislosti s jednotným informačním místem a registrem pasivní infrastruktury, které jsou nesmyslně a nekompetenčně určeny do gesce Ministerstva vnitra ČR.


Úvodní foto: ICT Unie
Komentáře