IDC předpovídá: prodeje PC budou klesat až do roku 2018

IDC opravila výhled prodejů PC směrem dolů. Poslední odhady ukazují, že v roce 2014 poklesnou dodávky PC o 6%, ještě před čtvrt rokem se pokles odhadoval jen na 4%. Konec Windows XP přinese zřejmě menší oživení, než se čekalo.

IDC předpovídá: prodeje PC budou klesat až do roku 2018


Aktuální předpověď je 296 milionů kusů s tím, že 300milionovou hranici dodávky PC nepřekonají ani v roce 2018. Vzhledem k tomu, že většina prodávaných PC je a bude je vybavena Windows, měl by z toho mít těžkou hlavu především Microsoft. Amy Hood, CFO Microsoftu odhaduje, že příjmy firmy za licence Windows v 1. kalendářním čtvrtletí 2014 budou o 1 až 6% nižší než ve stejném čtvrtletí o rok dříve.

V IDC revidují své předpovědi každé čtvrtletí a analytici poslední odhady komentují podobně jako nádražní rozhlas zpoždění vlaků: odhadované údaje se ještě mohou změnit. Optimisté dokonce vidí určitou regeneraci trhu v IT, která by mohla vyústit i v oživení poptávky po osobních počítačích. Za zmínku také stojí, že pokles na rozvíjejících se trzích, kam je zařazována i Česká republika, je větší než v rozvinutém světě. A to přesto, že ještě před nedávnem byla tato oblast tahounem poptávky.

Na snížení počtu prodaných PC se především projevily mnohem konzervativnější odhady prodejů nových PC s dotykovou obrazovkou a také nižší odhady počtu pořizovaných nových počítačů v souvislosti s ukončením životního cyklu operačního systému Windows XP.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Microsoft snížil cenu licence Windows 8.1 pro levná mobilní zařízení
Cena lincencí pro výrobce low-end mibilní zařízení poklesla na 30% původní ceny. Není už pozdě a podaří se zopakovat úspěch s Windows 7 Starter na netboocích?
→ Trendy 2014 a tablety: větší podíl Windows, mobilního připojení a phabletů
Podle průzkumů IDC bude právě rok 2014 přelomový a mobilní zařízení s Windows začnou získávat na úkor Androidu a především iOS.

G+


Úvodní foto: © A1Stock - Fotolia.com
Komentáře