Indická vláda blokuje internetový archiv, neví se proč

Kontrola indické vlády nad internetem sice není zdaleka tak vysoká jako v jiných zemích, například v Číně, i přesto jsme však v minulosti byli svědky toho, kdy svým občanům zamezila přístup na určité weby.

Indická vláda blokuje internetový archiv, neví se proč


Mezi jinými třeba na GitHub, Vimeo či WordPress. Aktuální zpráva hovoří o nedávném překvapivém zablokování služby Wayback Machine internetového archivu (Internet Archive), přičemž důvod je neznámý.

Portál MediaNama uvádí, že k blokování došlo náhle a bez varování. O přístup k archivu v zemi nepřišel každý, ale uživatelé nejvýznamnějších poskytovatelů připojení (ISP), jako jsou Airtel nebo MTNL, se při snaze o návštěvu webu setkali s následující zprávou: „Vámi požadovaná URL adresa byla zablokována na základě pokynů oddělení telekomunikací indické vlády. Pro více informací prosím kontaktujte administrátora.“

Tento krok vyvolal pobouření a mnoho občanů začalo vládu vinit z nevysvětlitelné cenzury. Portál India Today označil blokování za „nic jiného než pokus o zamlžování informací.“

Služba Wayback Machine v uplynulých 20 letech pořizovala snímky webových stránek a ve svých archivech jich má uložených více než 302 miliard. Obzvláště užitečná je při uchovávání prohlášení politiků a úředníků, zejména poté, co jsou původní zprávy z webu odstraněny.

Manažer organizace Internet Archive Chris Butler řekl, že se pokoušeli kontaktovat jak oddělení telekomunikací, tak ministerstvo elektroniky a informačních technologií (sic!), ale žádné odpovědi se nedočkali. „Samozřejmě nás tato situace zklamala a znepokojila, a velice rádi bychom věděli, proč k ní došlo, a chtěli bychom, aby byl obnoven úplný přístup,“ dodal Butler.

Shambhu Choudhary, ředitel tiskové kanceláře indické vlády, pro BBC uvedl: „Soudy a bezpečnostní úřady někdy blokují jisté weby, přičemž důvody někdy nejsou zveřejněny. Bývají založeny na direktivách bezpečnostních úřadů.“

V roce 2014 Indie zablokovala 32 populárních webů včetně Daily Motion a Internet Archive s tvrzením, že tyto weby využívá islamistická propaganda.

Zdroj: Techspot.com


Úvodní foto: © auremar - Fotolia.com
Komentáře