Intel chce nahradit klasický 3,5mm jack pro sluchátka konektorem USB typu C

Intel odhalil plány na úpravu konektoru USB Type-C, aby podporoval i audio vstup a výstup a mohl tak případně nahradit nejrozšířenější audio konektor, 3,5mm jack, který se dnes využívá v drtivé většině elektronických zařízení. Nahradit dlouholetý standard pro připojení sluchátek a mikrofonů u přenosných zařízení údajně plánuje také Apple u 7. modelové řady svého telefonu iPhone.

Intel chce nahradit klasický 3,5mm jack pro sluchátka konektorem USB typu C


Intel se domnívá, že konektor USB typu C by zjednodušil vícekanálové připojení mezi audio vybavením a různými zařízeními.

Na rozdíl od tradičního analogového 3,5mm jacku lze pomocí rozhraní USB typu C nejen přenášet zvuk a data, ale také zařízení dobíjet.

Konektory USB typu C jsou osově souměrné, takže nezáleží na orientaci. Specifikace USB 3.1 první generace nabízí propustnost 5 Gb/s, druhá generace až 10 Gb/s.

Intel vysvětluje, že konektory USB typu C dokáží přenášet analogový i digitální audio signál. Ale inovovaná verze by podpořila přechod na digitální technologii, protože uživatelé začnou objevovat „širší možnosti digitálních sluchátek či náhlavních souprav“. Využití konektoru USB typu C pro audio vstup a výstup by navíc umožnilo vytvářet nové podoby různých zařízení.

Prvním, kdo o odklonu od 3,5mm sluchátkového jacku údajně reálně uvažuje, je Apple u 7. generace svého chytrého telefonu iPhone 7, kde by jej chtěl nahradit univerzálním konektorem typu Lightning, který také podporuje přenos audia. Apple již před dvěma lety vydal specifikaci pro výrobce přídavných zařízení pro iPhone/iPad/iPod (MFi), podle níž lze navrhnout sluchátka s konektorem Lightning pro zařízení se systémem iOS.


Úvodní foto: (c) kentoh - Fotolia.com
Komentáře