Intel představuje vstupní brány pro internet věcí

Intel tento týden představil rodinu inteligentních bran pro tzv. internet věcí, které se mají stát prostředníky mezi zabudovanými senzory a daty, která budou ukládat a analyzovat v cloudu.

Intel představuje vstupní brány pro internet věcí


Konkrétně Intel oznámil, že jeho nový procesor Atom E3800 (známý pod kódovým označením „Bay Trail-I“) bude spolupracovat s nedávno představeným čipem Intelu Quark SoC X1000, což dá vzniknout inteligentnímu řešení s nízkou spotřebou energie. Samotné (zatím nepojmenované) brány, které se mají na trhu objevit v prvním čtvrtletí roku 2014, budou k dispozici jako dva modely, jedna pro procesor Atom a druhá pro Quark.

E3800 se pochlubí korekcí chyb a jeho tepelné vyzařování je na průmyslové úrovni. Nová řada X1000 byla odhalena výkonným ředitelem Intelu Brian Krzanich na veletrhu Maker Faire v Římě.

„Internet věcí“ (Internet of Things) odkazuje na plejádu zabudovaných senzorů, z nichž některé byly zabudovány do již existujícího vybavení, jež produkuje určité informace. Jako příklad uvedl Kevin Facinelli, výkonný viceprezident poskytovatele inteligentních stavebních systémů Daikin Applied, senzory, které mohou být použity k tomu, aby pomohly určit, jaká část systému klimatizace stojí nejvíce peněz, jaká část potřebuje opravit, a kde jsou dané komponenty v rámci systému fyzicky umístěny.

Ton Steenman, viceprezident a hlavní manažer skupiny inteligentních systémů společnosti Intel, řekl, že Intel věří tomu, že může vydělávat třemi různými způsoby: přímým prodejem čipů Quark a E3800; prodejem vstupních bran jako řešení, a to s přibaleným systémem Intel Wind River OS a bezpečnostním řešením od McAfee; a využitím dat, která tyto senzory a vstupní brány vygenerují pro řízení svých serverových čipů, jakožto hnacích mechanismů cloudových služeb, ježje budou analyzovat a ovládat.

Intel ovšem přesně neanalyzoval, jak se mu tyto tržní příležitosti mohou vyplatit v nejbližší době; Steenman odmítl komentovat, kolik bude Atom E3800, Quark X1000 či vstupní brány stát. Oznámil pouze to, že Quark bude stát méně než Atom a potenciálně by se mohl prodávat v řádech miliard jednotek.

Nové čipy, zejména Atom, využijí mimo jiné i společnosti zabývající se infrastrukturou, například AdLonk, Insyde, DFI, Congatec, a Portwell. Společnosti v odvětví výroby energie, napříkald Westfalen Weser Energie, využívají senzory zabudované do chytrých rozvodných sítí, které jim poskytují data o nakládání s energií.

Steenman uvedl, že sám Intel snížíl čas nutný pro nasazení výroby ve svých montážních závodech o 70 procent, neboť sleduje tok součástek v rámci továren. Snížení nákladů o několik procentních bodů může ušetřit miliardy, obzvláště pokud je rozptýleno v 70 bilionech dolarů, což je potenciál, který má podle odhadů Intelu potenciál internetu věcí.

Podle Grega Browna, technologického ředitele bezpečnostní divize McAfee ve společnosti Intel, může být inteligence zabudována i do zařízení, jako jsou termostaty, které pak mohou chytřeji rozhodovat o tom, kdy zapnout nebo vypnout topení. Sdílení dat mezi zařízeními však bude vyžadovat nový společný rámec kvůli bezpečnosti.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com
Komentáře