Intel přesunuje čipy Celeron a Pentium na architekturu Atom

Připravovaný tabletový čip Atom s kódovým označením Bay Trail bude podle pátečního vyjádření Intelu využit i v čipech Celeron a Pentium u nižších modelů notebooků, desktopů a all-in-one.

Intel přesunuje čipy Celeron a Pentium na architekturu Atom


Čip Bay Trail od Intelu je založen na architektuře Atom, která se nachází v méně výkonných smartphonech, tabletech a netboocích. Kromě tabletového čipu vydá Intel také části Bay Trail-M (mobilní) a Bay Trail-D (desktopové), které budou k dispozici pod značkami Celeron a Pentium, sdělila mluvčí Intelu Kathy Gill.

Čipy Pentium a Celeron jsou využívány v nízkorozpočtových počítačích, a krok výrobce představuje u těchto značek posun v architektuře. Představuje také větší závislost Intelu na architektuře Atom v oblasti levnější výpočetní techniky. Bay Trail je založen na architektuře Silvermont, o níž Intel tvrdí, že bude až třikrát rychlejší a pětkrát energeticky efektivnějších než starší „atomová“ jádra.

Silvermont bude nyní pohánět zařízení s nálepkou „Intel Inside“ včetně počítačů, tabletů a smartphonů nižší třídy a serverů malého výkonu. Intel bude Silvermont používat ve svých nadcházejících čipech do smartphonů s kódovým označením Merrifield, které by se měly začít prodávat někdy začátkem příštího roku. Intel již dříve oznámil, že bude Bay Trail využívat i v počítačích, zatím však neoznámil, jaké by nové čipy měly mít označení.

Očekává se, že Intel o čipech BayTrail prozradí více tento týden na veletrhu Computex v Taipei. Společnost by tam mohla představit tablety s Bay Trail běžící na operačním systému Windows nebo Android. Počítače a tablety s Bay Trail jsou na trhu očekávány koncem roku 2013.

Levné čipy Pentium a Celeron jsou založeny na stejné architektuře používané v rychlejších čipech Core, ale s méně funkcemi. Nejnovější čipy Pentium a Celeron byly založeny na architektuře Ivy Bridge od Intelu.

Intel svůj první čip Pentium, běžící na 66 MHz, vydal v roce 1993, první čip Celeron (s frekvencí 300 MHz) pak v roce 1998. Od té doby se počítače s těmito čipy prodávají dobře, a Pentium zůstává jménem, s nímž se kupující identifikují. Čipy na trhu konkurují levným čipům od AMD jako A4, A6, Sempron a Athlon.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Anthony Sacco - Fotolia.com
Komentáře