Inteligentní spolujezdkyně do auta: na cestách vás možná brzy bude doprovázet digitální asistentka Cortana

S Cortanou ve voze? Možná již brzy. Společnost Microsoft vyvinula prototyp automobilu připojeného k internetu s virtuální asistentkou jako komunikačním rozhraním. Namísto toho, aby řidič musel sledovat informace na displeji (a tedy přestat sledovat vozovku), prototyp vozu promítá informace na čelní sklo. Některé vozy již dnes zobrazují rychlost, navigaci a další informace na průhledovém displeji, avšak Microsoft jde dále a umožňuje například pomocí pokynů rezervovat stůl v restauraci. Systémy Android Auto a Apple CarPlay se omezují na displeje vestavěné v palubní desce.

Inteligentní spolujezdkyně do auta: na cestách vás možná brzy bude doprovázet digitální asistentka Cortana


Společnost Microsoft loni předvedla koncept systému Windows pro automobily založený na Windows 8. S příchodem Windows 10 a digitální asistentky Cortana však Microsoft svoji vizi aktualizoval.

Začleněním Cortany jako hlasového rozhraní společnost Microsoft dosáhla řady cílů, které si loni vytyčila: snížení „kognitivní zátěže“, neboli nutnosti přemýšlet nad tím, co děláte, lepší zachytitelnosti informací – tedy minimalizaci  času, kdy oči spočívají na obrazovce pod 2 sekundy, minimalizace vlivu rozdílných velikostí obrazovek a odstranění nutnosti ovládat systém pomocí malých tlačítek na displeji, což není velký problém u telefonu, avšak mnohem větší při rychlosti 90 km/h.

Společnost Microsoft byla původně průkopníkem na poli informačních technologií pro automobily se svojí platformou SYNC pro vozy značky Ford, avšak v očích uživatelů morálně zastarávala v porovnání s rychlejšími a pohodlnějšími chytrými telefony. Fordovský systém SYNC 3 nyní převzala společnost QNX a Android Auto společnosti Google a CarPlay společnosti Apple se snaží o ovládání vozidla pomocí chytrých telefonů. Windows v automobilech představují další šanci pro Microsoft a hlasem ovládaná asistentka Cortana může ukazovat směr. Pro Microsoft nemusí být těžké portovat Windows 10 pro automobil – vždyť to vlastně není nic jiného než velký tablet na kolech, ne?


Úvodní foto: © adimas - Fotolia.com
Komentáře