Isocell: nová technologie obrazových snímačů pro mobilní zařízení

Nový osmimegapixelový snímač os Samsungu je jako první vybaven technologií Isocell.

Isocell: nová technologie obrazových snímačů pro mobilní zařízení


Společnost Samsung představila Isocell, novou technologii pro obrazové snímače CMOS. Ta výrazně zvyšuje světelnou citlivost a efektivně řídí absorpci elektronů, což vede k vyšší věrnosti barev i při špatných světelných podmínkách. Isocell zlepšuje kvalitu obrazu a zpříjemňuje práci se špičkovými chytrými telefony a tablety, které obsahují snímače s touto novou technologií.

„Díky pokroku v technologiích tvorby obrazových prvků a zpracování obrazu je pro uživatele fotoaparátů v chytrých telefonech a tabletech snazší pořídit překrásné a jasné snímky a podělit se o ně s ostatními,“ řekl Taehoon Kim, viceprezident divize System LSI Marketing společnosti Samsung Electronics. „Technologie Isocell je další novinkou, která výrazně zvyšuje laťku v oblasti kvality obrazu,“ dodal Taehoon Kim.

Kvalita obrazového snímače je dána množstvím světla, které je přesně zachyceno jednotlivými prvky (pixely) snímacího pole. Vzhledem k rostoucím požadavkům uživatelů na zvyšování rozlišení a kvality obrazu při současném zachování velikosti fotoaparátů se musejí zmenšovat pixely a zároveň se musí zvyšovat jejich výkon.

Pro splnění tohoto úkolu se předchozí vývoj snímačů zaměřoval na zlepšení absorpce světla každého pixelu a vedl k přechodu od technologie FSI (Front Side Illumination) k technologii BSI (Back Side Illumination), která k maximalizaci fotoelektrické účinnosti umisťuje na povrch fotodiodu. I když ve své době byla technologie BSI velmi účinná, má vzhledem k neustále se snižující velikosti pixelů také svá omezení, pokud jde o zlepšování kvality obrazu.

Ve snaze o vytvoření kvalitnějších obrazových snímačů pro mobilní zařízení Samsung vyvinul a nechává si patentovat technologii Isocell. Ta tvoří mezi sousedními pixely fyzickou bariéru a navzájem je od sebe izoluje. Tato izolace umožňuje zachycení většího počtu fotonů v mikročočkách a jejich absorpci do správné fotodiody pixelu, což minimalizuje nežádoucí elektrické přeslechy (crosstalk) mezi pixely a umožňuje větší kapacitu pixelu (FWC).  V porovnání s běžnými BSI pixely snižují pixely Isocell přeslechy zhruba o 30%.

Obrazový snímač s technologií Isocell může kromě toho mít o 20% větší úhel hlavního paprsku, což snižuje výšku fotografického modulu. Proto je vhodný pro tenká a malá mobilní zařízení.

Osmimegapixelový obrazový snímač S5K4H5YB, který obsahuje tuto novou technologii jako první, využívá pixely Isocell o velikosti 1,12 μm a jeho optický formát je 1/4 palce. S5K4H5YB je v současné době poskytován zákazníkům ve vzorcích. Sériová výroba je plánována na 4. čtvrtletí roku 2013.

Podle společnosti pro průzkum trhu TECHNO System Research bude v roce 2014 přibližně 66 procent chytrých telefonů obsahovat obrazové snímače s rozlišením 8 a více megapixelů.

G+


Úvodní foto: Samsung
Komentáře