Jak dostat 32 GB RAM do notebooku s polovičním limitem?

Při nákupu notebooku se obvykle říká, že běžný uživatel nepotřebuje ohromnou operační paměť. Pokud však nejste běžný uživatel a narážíte na omezení dané dnešními 8GB paměťovými moduly, máte smůlu. Tedy, doteď jste měli smůlu.

Jak dostat 32 GB RAM do notebooku s polovičním limitem?


Na scénu přichází společnost I'M Intelligent Memory, jejíž nové 16GB moduly dvojnásobně překonávají dnešní omezení počítačů se dvěma paměťovými sloty. Oficiální limit velikosti RAM, který udává společnost Intel  u svých procesorů Broadwell 5. generace, je 16 GB.

Průmyslová organizace JEDEC, která stanovuje standardy pro operační paměti RAM, nařizuje, že paměťové moduly SO-DIMM mohou obsahovat pouze 16 čipů. Po řadu let jsou proto moduly omezeny velikostí 8 GB a vyšších kapacit lze kvůli hustotě struktury čipů dosáhnout jen stěží.

Společnost I'M Intelligent Memory tvrdí, že se jí podařilo dosáhnout vyšší hustoty unikátní procesem vrstvení, kdy ze dvou čtyřgigabitových čipů vznikne jeden osmigigabitový. Z nich potom vyrábí své 16GB moduly, zatímco ostatní zůstávají u 8 GB.

Problémem může být souhlas společnosti Intel, která prohlásila, že konfiguraci s 32GB operační pamětí u procesorů Broadwell neschválí, ale poskytne poradenství v podobě whitepaperu. Zástupci společnosti dodávají, že „technicky“ tomuto řešení nic nebrání. Jinými slovy, použití neschválených pamětí je na uživatelovo vlastní riziko.

Představitelé společnosti I'M Intelligent Memory však „zaručují“, že vše funguje, jak má.

Než se ale rozběhnete do obchodu, přesvědčte se, zda vůbec pro vás přichází nové moduly v úvahu. Podporované jsou procesory Intel Broadwell 5. generace s označením i3/i5/i7-5xxxU. S procesory Haswell však fungovat nebudou. U řady lehkých notebooků a ultrabooků navíc často výrobci ve snaze ušetřit místo natvrdo připájí paměti k základní desce.

Zajímavé bude také sledovat nástup standardu pamětí DDR4. I'M Intelligent Memory slibuje, že stejným způsobem dokáže vyrobit i 32GB moduly. Notebooky vyrobené ke konci letošního roku by tedy mohly být osazeny 64 GB RAM, v případě čtyř volných slotů až neuvěřitelných 128 GB.


Úvodní foto: © Anthony Sacco - Fotolia.com
Komentáře