Jarní čistka u Google: končí Reader. Nahradí ho Feedly nebo Digg?

Google již oznámil druhé kolo svého jarního úklidu, ve kterém končí s další skupinou aplikací. Největší „ohlas“ vzbudilo chystané zastavení zpravodajského agregátoru Google Reader. Již se aktivizují konkurenti, mezi nimiž je asi nejsilnější Feedly. Náhradu plánuje i projekt Digg.

Jarní čistka u Google: končí Reader. Nahradí ho Feedly nebo Digg?


Většina změn, které Google oznámil na svém oficiálním blogu, se týká především vývojářů aplikací. Mezi nejcitelnější změny, které se dotknou běžných uživatelů, patří ukončení služby Google Reader. Tato služba umožňuje agregovat publikované informace ze zpravodajských i odborných blogů pomocí kanálů RSS. Čteček pro kanály RSS je k dispozici mnoho pro různé operační systémy včetně mobilních zařízení, výhoda Google Readeru spočívala v tom, že všechny informace o čtení zpráv, štítky apod. se ukládaly na straně Google, takže odpadla nutnost synchronizovat data, pokud člověk používal stejnou skupinu kanálů na různých zařízeních.

Google přitvrzuje při monetizaci svých služeb a pro svůj Reader, který běží již od roku 2005, neměl žádný obchodní model. A zřejmě ani žádný nebyl schopen nalézt, proto se rozhodl službu zavřít. Odkazuje přitom na snižující se počet uživatelů. Přitom existují i jiné konkurenční služby, které jsou placené.  Zřejmě Google má jiná kritéria pro to, co znamená malý počet zákazníků.

Pro jiné zrušené nebo již dále nepodporované aplikace budou existovat náhrady, třeba končící Google Cloud Connect (ukládání souborů MS Office na cloudové úložiště) bude možno nahradit aplikací Google Drive.

Plánované rušení Readeru vyvolalo ale nejvíce emocí, dokonce vznikla i petice na jeho zachování. Aktivizovali se i výrobci konkurenčních RSS agregátorů, kterým tak Google vlastně dal šanci k růstu. Korunním princem, který má zatím nejvíce šancí, že převezme většinu uživatelů Readeru, je Feedly.

Jsou ovšem i jiní, kteří si brousí zuby: konkureceschopnou RSS čtečku chce dát dohromady i server Digg.com. Projekt se teprve chystá, ale už teď se sbírají požadavky uživatelů na funkčnost budoucí aplikace.


Úvodní foto: snímek obrazovky služby Google Reader
Komentáře