K dispozici je nový balík Microsoft Office pro spotřebitele

Microsoft začne v úterý prodávat novou spotřebitelskou verzi kancelářského balíku Office, která bude k dispozici jak v předplatitelské verzi, tak ve stálé licenci, a to celosvětově.

K dispozici je nový balík Microsoft Office pro spotřebitele


Spotřebitelé si v minulosti své Office kupovali tradičním způsobem, tedy tak, že si balík zaplatili pouze jednou a nechali si jej navždy. Microsoft však jasně naznačil, že preferuje spíše model předplatného, v němž je licence obnovována každoročně.

„Podle nás leží budoucnost v cloudu,“ řekl Oliver Roll, hlavní manažer komunikací divize Microsoft Office.

V předplatitelské verzi, zvané Office 365 Home Premium, budou Office jednu domácnost stát 99,99 amerického dolaru ročně. Software je stažen – a později pravidelně aktualizován – z datového centra Microsoftu. Licence umožňuje kupujícímu nainstalovat balík až na pěti počítačích nebo tabletech s Windows 7 nebo 8, případně na počítačích s Mac OS. Jednu licenci bude moci využívat více lidí v rámci jedné domácnosti, každý se svým vlastním účtem.

Verze s „nekonečnou“ licencí, zvaná Office Home & Student 2013, může být nainstalována pouze na jednom počítači s Windows či Mac OS a stojí 139,99 amerického dolaru. Pro srovnání – Office Home & Student 2010 stojí o 10 dolarů více, licence je však určena až pro tři počítače.

Jak Office Home & Student 2013, tak Office 365 Home Premium obsahují Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

Office 365 Home Premium však zahrnuje i některé speciální přídavky, jako je 20 GB online úložiště na SkyDrive, 60 volných minut měsíčně na volání se Skype po celém světě, Publisher, Access a Outlook. Balík Office Home Premium je dostupný na 162 trzích a v 21 jazycích.

Microsoft taktéž oznamuje dostupnost Office 365 University, což je balík určený pro univerzitní studenty, fakulty a zaměstnance vysokých škol. Tato licence může být nainstalována na dva počítače s Windows či Mac OS za 79,99 dolaru na čtyři roky, přičemž obsahuje stejné prvky a funkce jako Office 365 Home Premium.

S modelem přeplatného Microsoft upouští od tradičního tříletého cyklu vydávání nových kancelářských balíků. Místo toho se zaměřuje na pravidelné aktualizace Office prostřednictvím internetu.

Měli bychom ale zmínit, že u Office 365 Home Premium se většina softwaru stále nachází na lokálních discích uživatelů. V tomto smyslu se tedy nejedná o přímou konkurenci Google Apps, jehož aplikace jsou hostovány na datových cetrech Googlu a uživatelé k nim přistupují skrze webové prohlížeče.

I přesto Microsoft disponuje „osekanou“, prohlížečovou verzí Office, která je hostovaná na webu. Jmenuje se Office Web Apps. Přístup k ní je zajištěn skrze Office 365 Home Premium, protože se jedná o součást SkyDrive.

Office Home & Student 2013 a Office 365 Home Premium byly přepracovány tak, aby nejlépe fungovaly s dlaždicovým rozhraním Windows 8, které je optimalizováno pro dotykové obrazovky tabletů. Balík však může být používán i s klávesnicí a myší. Zároveň si Microsoft vysloužil pozitivní kritiku od analytiků a recenzentů, protože zjednodušil uživatelské rozhraní Office, které bylo dosud velice matoucí a roztříštěné.

Dobře přijaty byly i některé změny v samotných aplikacích, jako například možnost otevírat a editovat PDF soubory prostřednictvím textového procesoru Word. U Excelu se zase zjednodušilo ovládání a byly přidány nové funkce pro analýzu dat.

Přestože verze Office 365 Home Premium není plně hostovaná na cloudu ani založená na prohlížeči, je těsně integrovaná se SkyDrive, díky čemuž mají uživatelé možnost jednoduše ukládat soubory online. Kromě toho mohou do cloudu ukládat svá nastavení a předvolby a synchronizovat je napříč různými počítači. Je tu také funkce zvaná Office on Demand, která uživatelům umožňuje jednorázový streaming plné verze Office do cizího počítače.

Microsoft nicméně neoznámil žádné novinky ohledně možnosti plné verze Office pro zařízení iOS, pouze zopakoval, že jednotlivé produkty, jako je SharePoint, SkyDrive, OneNote a Lync existují i jako iOS aplikace, a že Office Web Apps lze spustit skrze jakýkoliv prohlížeč, včetně Safari na iPadu.

Microsoft plánuje, že byznys verze nových Office začne prodávat koncem února.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: Microsoft/CIO.com
Komentáře