Kaspersky Labs: Microsoft agresivně straní Windows Defenderu

S příchodem Windows 10 Microsoft pomalu, ale jistě navýšil konkurenceschopnost integrovaného softwaru v OS. Například prohlížečů (Microsoft Edge), aplikačních a herních obchodů (Windows Store a Play Anywhere) a bezpečnostních produktů (Windows Defender).

Kaspersky Labs: Microsoft agresivně straní Windows Defenderu


Tento krok nicméně vede šéfy některých společností k obavám z toho, že se Microsoft bude snažit vyšachovat software třetích stran tam, kde jsou k dispozici řešení vyráběná Microsoftem.

Naposledy se k situaci vyjádřil Eugene Kaspersky, zakladatel bezpečnostní společnosti Kaspersky Labs. Kaspersky oznámil v blogovém příspěvku, že jeho společnost podává stížnosti na protisoutěžní praktiky Microsoftu v „různých zemích (včetně Evropské unie a Ruska).“ Není jasné, zda si Kaspersky Labs stěžuje také úřadům ve Spojených státech.

Pro Kasperského je problémem to, jak se Microsoft chová k antivirovým řešením třetích stran, která konkurují Windows Defenderu – bezplatnému bezpečnostnímu produktu integrovanému do Windows 10. Microsoft nabízí bezplatný bezpečnostní software už roky. Existuje Windows Security Essentials pro Windows 7 a verze Windows Defenderu pro Windows 8/8.1 a Windows 10.

Problémem nicméně podle Kasperského není samotná existence Defenderu, ale spíše to, jak je Defender zvýhodňován na úkor konkurenčních, placených produktů.

Ačkoliv se Kaspersky ve svém blogovém příspěvku zaměřuje na bezpečnostní produkty, problém je daleko širší. Kontextem jeho argumentu je totiž „zabírání specifických segmentů trhu,“ ze kterých vytlačuje nezávislé vývojáře. Není téměř žádných pochyb o tom, že Microsoft ve Windows 10 propaguje svůj vlastní software, a to dost agresivně. Portál CIO.com nedávno informoval o reklamách na Edge na panelu nástrojů, i když má uživatel jako výchozí program nastavený jiný prohlížeč. Nepříjemnosti zažívali uživatelé také u velkých aktualizací, například tehdy, když Windows 10 přenastavil uživatelské preference na výchozí stav Microsoftu.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: Grayling
Komentáře